Záhadné truhly v muzeu. Nikdo je nesmí otevřít

Domácí
5. 4. 2012 09:20
Národní muzeum.
Národní muzeum.

Rytíř Bohuslav Jiruš, významný farmakolog a botanik, odkázal v roce 1901 Národnímu muzeu dvě bedny s tajuplným obsahem. V závěti si vymínil, že se obrovské truhly otevřou až dvě století po jeho smrti - tedy 16. listopadu 2101.

Víc než sto let od jeho úmrtí uplynulo a v muzeu si dál lámou hlavu, co ty dvě truhly ukrývají. Nějaký zázračný medikament? Silný jed nebo smrtící bakterie? Nebo spíš drobnosti, na kterých Jirušovi jen hodně záleželo? Informaci o tom přinesl deník MF Dnes.

V muzeu by rádi přišli záhadě na kloub, jenže jsou vázáni šlechticovým testamentem. "Napovědět by mohl tomografický průzkum," řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš, jak na podmínky závěti vyzrát.

Na etičnost takového postupu se chce muzeum zeptat veřejnosti. V anketě na webu muzea teď mohou lidé hlasovat, jestli má (a smí) muzeum tomograf použít, nebo ne.

Za respektování žádosti svého prapředka za svého života orodoval předloni zesnulý ombudsman Otakar Motejl.

Autor: Mediafax Foto: Robert Sedmík

Další čtení

U příležitost 105. výročí zahájení strojírenské výroby výrobce zámků a kování Tokoz byla 1. května 2025 na Zámku Žďár nad Sázavou veřejnosti otevřena výstava mapující historii firmy.

Žďárská firma Tokoz slaví 105 let strojírenské výroby, výstava je na zámku

Domácí
1. 5. 2025
růvod studentského majálesu, 1. května 2025, Praha.

Prahou prošel průvod studentů, zahájil třináctý ročník Studentského Majálesu

Domácí
1. 5. 2025

O víkendu se v Česku zatáhne a ochladí o víc než deset stupňů, bude pršet

Domácí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ