Zahrádkáři slaví úspěch. Jejich představitelé z řad poslanců opakovaným potleskem uvítali rozhodnutí sněmovny, která ve třetím čtení schválila zahrádkářský zákon. Nájemcům zahrádek mimo jiné zaručuje, že své zahrádky v případě vypovězení smlouvy nebudou muset opustit těsně před sklizní.
Zákon stanoví, že nájemní smlouva může být vypovězena pouze s jednoroční lhůtou, a to vždy k 1. říjnu.
Stručný zákon o šesti paragrafech definuje pojmy jako "zahrádkářská činnost" a "zahrádkářská chata" a mimo jiné stanoví, kdo jsou vlastně zahrádkáři. Těm se nelíbí, že společenský význam zahradničení je "leckdy podceňován a stavěn na okraj společenského zájmu." Přitom, jak předkladatelé zákona připomínají, se této bohulibé činnosti věnuje jeden až 1,5 milionu Čechů.
ČTĚTE TAKÉ: Zahrádkář, skaut i myslivec. Ti všichni sedí ve sněmovně
Zahrady ve středních Čechách? Nenáročné na údržbu
Jedním z nich je i sociálnědemokratický poslanec Václav Grüner. "Bydlím celý život na venkově, mám velkou zahradu a zahrádkařím v podstatě od jara do zimy. Ta činnost mě zajímá a tím se odreagovávám. Je to život v přírodě, kytky jsou krásné, zelenina je potřebná," vyjmenovává poslanec důvody, které z něj učinily vášnivého zahrádkáře.
Klady zahrádkářské činnosti vyzdvihuje i zákon, pod kterým jsou podepsáni poslanci z KSČM, ČSSD a zelený poslanec Přemysl Rabas. Patří mezi ně pohyb na čerstvém vzduchu, který napomáhá "upevňování zdraví a zvyšování tělesné a psychické kondice". To ale není zdaleka vše. Osívání záhonků, sklízení úrody, zalévání květin a jiné zahrádkářské činnosti přispívají podle poslanců ke kultivaci vztahu k přírodě, výchově mládeže a mají i ekologické a sociální aspekty.
"V zahrádkářských osadách jsou nejen rodiče nebo prarodiče, ale i děti, které se do této činnosti samovolným způsobem angažují a přináší jim to určité hodnoty. Starají se o zeleň, tedy nejen o sebe ale i o ostatní obyvatele, no a samozřejmě to přináší užitek i jim, mají kvalitní zeleninu, ovoce," vysvětluje Grüner, který je jedním z předkladatelů zákona .
Sněmovní zahrádkáři nezapomněli zmínit ani přínos zahrádek pro celou společnost. "Zahrádky výrazně rozšiřují plochy zeleně a přispívají tak ke zlepšování životního prostředí v obcích a městech - eliminují škodlivé vlivy vznikající narůstajícím provozem," argumentují poslanci v důvodové zprávě.
Zákon je nesmyslný, dá se to domluvit
Kritikům zákona se nelíbí především paragraf o nájmu zahrádky. Pokud zákon posvětí i Senát a prezident, budou mít na uzavření nájemní smlouvy v případě úmrtí nájemce přednostní právo jeho příbuzní a to za stejných podmínek.
"Je to úplně nesmyslný, protože všechno, co zahrádkáři chtějí, lze domluvit v rámci vyjednávání s vlastníkem," myslí si Daniel Petruška (ODS). "Že se někdy nejsou schopni domluvit, to je už věc jiná, ale to se děje všude. To bychom mohli mít zákon pro pěstitele jahod, chřestu a brambor, protože každý má specifické potřeby."
Proti zákonu se vyslovil i Petruškův stranický kolega Petr Gandalovič. "Přestože zahrádkařím rád, potřebnost zákona nevidím," vysvětlil své zamítavé stanovisko. "Zákon definuje věci, které jsou definované logikou. Že je zahrádkář osobou vykonávající zahrádkářskou činnost, no to si snad nemusíme psát do zákona," doplnil kolegu Petruška.
Ilustrační foto: Jan Schejbal