Krajské státní zastupitelství v Ostravě má podle serveru Euro.cz pochybnosti o průběhu soutěže na odkup dolů OKD. Před britsko-americkou finanční skupinou Alcentra Limited, za kterou stojí banka BNY Mellon, dalo vedení OKD přednost státem vlastněnému podniku Prisko, i když nabídl sedmkrát nižší částku. Podle státního zástupce Roberta Hradišťana by firma toto rozhodnutí měla vysvětlit.
"Považujeme za nezbytné, aby dlužník objasnil veškeré skutečnosti týkající se nabídky společnosti Alcentra Limited a na konkrétních tvrzeních zdůvodnil, proč považuje nabídku této společnosti za nulovou a tedy méně výhodnou než nabídku společnosti Prisko," cituje Hradišťana server.
Státní zástupce sice podle svých slov nepochybuje o poctivosti záměrů vedení OKD, ale současně upozorňuje na nedostatečnou komunikaci důlního podniku nejen s Alcentrou, ale i s věřiteli a insolvenčním soudem. Hradišťanovo vyjádření je dostupné v insolvenčním rejstříku.
Konsorcium, jehož je Alcentra součástí, podalo podle portálu Euro.cz na počátku března nabídku na odkup veškerého provozního majetku OKD za nejméně 540 milionů korun. Navzdory tomu však vedení dolů s podporou insolvenčího správce Lee Loudy prosadilo prodej aktiv státem vlastněnému podniku Prisko, a to za 79,6 milionu korun.
Server uvedl, že podle tvrzení právních zástupců Alcentry tím insolvenční správce poškozuje věřitele OKD. Zváží kvůli tomu arbitráž. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl už dříve, že firma proces hledání investora nebude komentovat.
OKD je od loňska v úpadku. Věřitelé podniku schválili reorganizaci. Pro její úspěch je nezbytné, aby do firmy vstoupil strategický investor. Vedení OKD ho několik měsíců hledalo, avšak v březnu uvedlo, že nedostalo žádnou nabídku, která by úspěšnou reorganizaci umožňovala. Mezi dvěma finálními nabídkami byly podle informací ČTK a Hospodářských novin nabídky od společnosti EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, a od zahraničního hedgeového fondu.
OKD pak před měsícem uzavřelo smlouvu s firmou Prisko o převodu akcií dceřiné společnosti OKD Nástupnická, do níž mají být vloženy doly. Vedle zajištění dalšího provozu dolů se nový vlastník musí postarat i o jejich postupný útlum. Podle odhadů by přišel na více než osm miliard korun.
OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V podniku se dál těží uhlí, pracuje v něm téměř 7500 kmenových zaměstnanců a více než 2700 pracovníků dodavatelských firem. Firma už udělala řadu úsporných opatření, jedním z nich bylo koncem března ukončení těžby ve ztrátovém Dole Paskov na Frýdecko-Místecku.