V Česku přibývá útoků střelnými zbraněmi. Zfetovaný střelec, který zranil v Praze-Modřanech čtyři lidi, použil nelegálně drženou malorážku. V Brně zase legálně drženou pistolí střelil pachatel dva bezdomovce. K tomu při vyřizování účtů v Praze na Vinohradech sáhl 34letý muž také po pistoli. Podobné případy vždy nastartují diskusi o tom, zda nezpřísnit i podmínky pro držení legálních zbraní. Podle statistik za poslední čtyři roky narostl počet zbraní mezi lidmi o padesát tisíc kusů.
Upravit zbrojní zákon se poslanci snažili naposledy vloni v květnu. Boj to byl tuhý a o přijetí jednotlivých návrhů rozhodovalo jenom několik hlasů. Nápad podmínit vydání zbrojního průkazu povinnými psychotesty, které by se musely opakovat každých pět let, nakonec neprošel. Podobně dopadl i návrh odebrat průkaz lidem, u kterých se prokáže nezvládání alkoholu například tím, že skončí na záchytce.
"Dlouhodobě si myslím, že současná úprava není dostatečná. Stále nám tam chybějí ty psychologické testy. Je navíc důležité, aby byly opakované. Osobnost člověka se přeci v průběhu života může měnit," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ bývalý ministr vnitra a sociálnědemokratický poslanec František Bublan.
Anketa:
Má Česko příliš liberální zákony upravující držení zbraní?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Neumím posoudit. 33%
Poslanec ODS Jan Vidím zase v obecné rovině hovoří o tom, že se podobné diskuse rozhoří, když se stane nějaká podobná událost jako minulé pondělí v Praze-Modřanech. "Někdo vytáhne flintu, něco s ní udělá a už je najednou úplně jedno, jestli ji má legálně, nebo nelegálně. Vždycky to vzbudí ohlas především médií a okamžitě přicházejí debaty a chodí mi maily – přitvrďte, zpřísněte vydávaní zbrojních průkazů, zaveďte psychotesty a podobně. Já jsem přesvědčený o tom, že pokud někdo tu zbraň použije, tak je to buď s chladným rozmyslem a to nebude legální zbraň, nebo ji použije v afektu a je úplně jedno, jestli to bylo legální, nebo nelegální zbraní. Dramatické ztěžování podmínek pro vydání zbrojního průkazu nepřinese žádný efekt," tvrdí Vidím.
Podle statistik neexistuje prokazatelná souvislost mezi počtem legálně držených zbraní a celkovým počtem útoků těmito zbraněmi. "Například i v USA jsou v jednotlivých státech velmi rozdílné možnosti k získání oprávnění držet zbraň. Přesto rozdíl mezi útoky na středozápadě, kde má legálně pistoli skoro každý, a na východním pobřeží není téměř žádný. Podobné kroky na zpřísnění by u nás pouze povzbudily černý trh," míní Vidím.
Od roku 2007 stoupl podle policejních statistik v Česku počet lidí se zbrojním pasem o necelých 3,5 tisíce na 311 876 lidí. Za stejné období je však mezi lidmi o padesát tisíc více palných zbraní – 700 tisíc. Počet útoků se ale nijak dramaticky nezvyšuje. "Diskuse na téma zpřísnění zbrojního zákona se vedou na různých úrovních, od laiků až po parlament, už řadu let. Názory na tuto problematiku se však různí, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Policie ČR vychází při své činnosti z platné legislativy. Pokud se změní, v naší činnosti se to odrazí. Nepřísluší nám ale komentovat jednotlivé právní normy," uzavřel mluvčí Policejního prezidia Jan Melša.