Tragické nehody na rallye se již nesmějí opakovat, prohlásil prezident Autoklubu České republiky (AČR) Roman Ječmínek. Bude proto po zástupcích Svazu rallye, který oficiální automobilové soutěže na českém území zastřešuje, požadovat, aby nynější situaci komplexně analyzovali a připravili soubor nutných opatření.
Ječmínek zároveň naznačil, že již na úterním mimořádném zasedání rallyeového svazu mohou být zrušeny zbývající dva volné závody v letošním roce. V prosinci by se měl konat Pražský rallyesprint a Mikuláš Rallyesprint Slušovice. Zasedání se zúčastní zástupci jezdců a činovníci ze sobotní RallyShow Uherský Brod, poznamenané tragickou nehodou.
"Musíme to (zrušení závodů) zvážit. Pokud by k tomu mělo dojít, muselo by se to udělat okamžitě zítra," řekl Ječmínek. Kompetence k tomu Svaz rallye Federace automobilového sportu AČR má. "Jsme si vědomi, že už se to dlouho připravuje a bylo by to pro pořadatele finančně ztrátové. Na to ale nemůžeme hrát zřetel," podotkl Ječmínek.
Pokud se nakonec rallye pojedou, měla by být podle prezidenta AČR upravena trať. V Praze by se mělo jet jen na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli, kde je centrum rallye. Ve Slušovicích by se mělo závodit také jen na dostihovém závodišti. "Ostatní erzety by měly být vyloučené," uvedl Ječmínek pro Českou televizi.
Startovní listinu by navíc měla potvrdit Asociace rallyeových jezdců s ohledem na zkušenosti závodníků s danými vozy. V obou soutěžích totiž často posádky startují "za odměnu" se silnými speciály, se kterými v průběhu sezony běžně nejezdí.
Úterního mimořádného zasedání Svazu rallye se Ječmínek osobně zúčastní a bude požadovat, aby jeho čelní představitelé vypracovali písemnou analýzu současného stavu i nehod v minulosti. "Aby to nebylo jen verbální cvičení. Příčiny, důvody, návrhy variantních řešení," řekl Ječmínek. Prezidium AČR jako nejvyšší orgán bude podle něj situaci řešit za měsíc. V té době už musí být analýza hotová.
Letos už sedm obětí
V letošním roce na českých tratích a v jejich okolí zemřelo již sedm lidí, mezi kterými byli spolujezdci i diváci. Nejtragičtější nehoda se stala v sobotu, kdy zemřely čtyři dívky. Přitom už po předchozí nehodě, jež předčasně ukončila zlínskou Barum rallye, už se Autoklub snažil bezpečnost výrazně zvýšit.
"Uvidíme, jaká opatření Svaz rallye navrhne. Nechci předbíhat. Může říct, že vše je dostatečné. Musíme ale zajistit takové podmínky, aby se to neopakovalo. Kdyby došlo ještě k jedné takové situaci, skončí tady (rallye) na dlouhá léta. Jako v minulosti v Anglii," řekl Ječmínek.
Automobilové soutěže jako takové však Autoklub zakázat nemůže. "My máme jen možnost, že rallye nedáme do svého kalendáře. Tady ale existuje řada rallye, na něž my nemáme žádný vliv," uvedl Ječmínek.
Ze strany státu s takovým požadavkem ještě nikdo nepřišel. "My tomu chceme předejít tím, že sami budeme vše analyzovat a přijmeme další opatření. Už to bylo tolik zpřísněné a stále je to málo. Už před dvěma lety jsem řekl, že sebekrásnější sport, který za sebou zanechává mrtvé, nemá perspektivu. Tehdy mě média i jezdci roztrhali. I proto jsem teď opatrnější," řekl Ječmínek.
Bez ohledu na to Autoklub do řízení rallye aktivně vstoupí. "Musíme vyloučit, aby se tragédie dotýkaly diváků. U jezdců nebo spolujezdců většinou jejich jezdecké chyby," uvedl Ječmínek. Chce najít i řešení, díky kterému budou diváci v bezpečí v případě, že jednoho z členů posádky postihnou zdravotní problémy.
Ke změnám dojde i ve skladbě tratí, které organizátoři musí zpomalit. "Nemůže dopustit, aby průměrné rychlosti byly tak vysoké. Nemáme takové možnosti jako ve Španělsku nebo v Portugalsku. Bez ohledu na to ale musíme volit tratě, které budou méně rychlostně náročné a budou zdůrazňovat jezdecký um," podotkl Ječmínek. Obecně jsou podle něj české soutěže dobře zajištěné. "Naši pořadatelé a naše opatření jsou výrazně vyšší než v zahraničí. Bohužel události letos o tom nevypovídají," dodal.