Jiřina Bohdalová naletěla podvodníkovi

Relax
20. 7. 2017 13:00
Jiřina Bohdalová.
Jiřina Bohdalová.

Tohle herečka Jiřina Bohdalová (86) určitě nečekala. Podvedl ji totiž její vlastní bankéř. Ten jí měl prodat obraz za skoro dva miliony korun s tím, že to je originál Emila Filly. Vše je ale jinak, než se zdá. 

Bývalý bankéř Komerční banky Radek Pokluda, který měl na starosti hlavně VIP klienty, prodával za miliony korun obrazy, které byly podle policie padělky. Podvedeným tvrdil, že umělecká díla jsou z majetku banky. Mezi podvedené se řadí například herečka Jiřina Bohdalová, režisér Ivan Zachariáš či ředitel rádia Impuls Jiří Hrabák.

Bankéř prodával obrazy přímo v pobočce banky na Václavském náměstí. Podle advokáta Bohdalové obrazy prezentoval tak, že jde o propadlé zástavy Komerční banky a ta že nabízí tyto obrazy svým VIP klientům k odkupu za odpovídající ceny.

Komerční banka se k problému nehlásí. "Komerční banka nemá žádné informace o údajně podaném trestním oznámení. Jakoukoliv účast Komerční banky na soukromých aktivitách bývalého zaměstnance striktně vylučujeme," sdělil mluvčí Pavel Zúbek webu iROZHLAS.cz, který o problému informoval jako první.

Obrazy ve skutečnosti pocházely od překupníka obrazů Jaroslava Fröhlicha, kterého kvůli tomu státní zástupce nedávno obžaloval z podvodu. Spolu se svou ženou Evou obchodovali s falzy uměleckých děl třeba Josefa Čapka, Josefa Lady, Emila Filly, Václava Špály nebo Jana Zrzavého.

Detektivové jsou přesvědčeni o tom, že díla pro Fröhlicha maloval od 90. let do roku 2006 malíř a restaurátor Alexandr Hanel. Ten ale pak utekl na Kanárské ostrovy, a tak padělky Fröhlich získával podle obžaloby od jiných padělatelů, po nichž ale police stále pátrá.

Pokluda k obrazům "dodával" vlastní podvodnou legendu o jejich původu a významně navyšoval cenu obrazů. Při obchodech vystupoval jako vysoký bankovní úředník. Bohdalové, které spravoval finance osm let, prodal obraz Emila Filly s názvem Zátiší s dýmkou a hrozny za 1,95 milionu korun. Zachariáš za akvarel od Josefa Čapka zaplatil 1,7 milionu korun.

Autor: - gab - , ČTK Foto: Robert Starý, archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ