Člen prestižní agentury Magnum vystavuje v Praze

Kultura
14. 4. 2014 18:45
Thomas Hoepker.
Thomas Hoepker.

Snímky člena a bývalého prezidenta fotografické agentury Magnum Photos Thomase Hoepkera představuje pražská galerie Leica. Sedmasedmdesátiletý fotograf a filmař do Prahy přivezl svůj cyklus Heartland z počátku 60. let, sérii černobílých fotografií, které líčí život v USA 60. let.

Na pondělním setkání s novináři nostalgicky vzpomněl na dobu, kdy časopisy zaměstnávaly i 15 fotografů. "Dnes má málokdo stálý kontrakt," řekl a také připomněl Josefa Koudelku, jediného českého fotografa, který je členem Magnum. "Patří k pilířům agentury, je obrovsky pracovitý, dělá dnem i nocí a má stále plno nápadů," řekl.

Hoepker se narodil v roce 1936 v Mnichově. Studoval dějiny umění a archeologii, na univerzitě si koupil první fotoaparát a vydal se na cesty. "Uvědomil jsem si, že se více zajímám o lidi, kteří stojí před obrazy, než o umění samotné." Svou profesionální fotografickou kariéru odstartoval ve 24 letech v časopisech Münchner Illustrierte a Kristall. Od roku 1964 byl fotoreportérem Sternu a přispíval do agentury Magnum Photos. Pracoval jako kameraman a producent dokumentů pro německou televizi.

V roce 1976 se přestěhoval do New Yorku. Koncem 80. let vstoupil do Magnum Photos, kde byl v letech 2003 až 2006 prezidentem. Žije v New Yorku a spolu se svou druhou ženou Christine Kruchen točí a produkuje televizní dokumenty.

Série vystavená v Praze bývá označována podtitulem americký road trip 1963, vznikla na zakázku pro časopis Kristall. Zaoceánské cesty byly v 60. letech pro většinu lidí stále spíše výjimečné. V době, kdy Evropané vnímali USA jako kolébku jazzu a rock'n'rollu, jako supervelmoc plnou příležitostí a svobody, přiblížily Hoepkerovy fotografie čtenářům skutečný americký svět i s chudobou, rasismem, pravicovým radikalismem a denním násilím. Autor si nekladl za cíl vytvořit příběh, ale spíše sbírku dojmů.

Na cestě napříč USA strávil Hoepker spolu s píšícím kolegou Rolfem Winterem dva měsíce. Hoepker pořídil téměř 4000 negativů. Editoři Kristallu vybrali kolem 60 motivů, které vyšly v podobě rozsáhlé reportáže v pěti číslech magazínu. Fotograf kladl zvláštní důraz na politické události jako atentát na Kennedyho, rasová diskriminace a oživování vlastenectví. Jeho reportáž se podle odborníků zařadila mezi významné milníky angažovaného fotožurnalismu - subjektivní reportáže a dokumentární fotografie zachovávající si nejvyšší estetickou úroveň.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Liberci začíná Anifilm

Kultura
6. 5. 2025
Obrázek: Antonio Salieri, Joseph Willibrord Mähler. Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo.

Zájem o "kouzelné tóny" Salieriho hudby oživila až fáma o vraždě Mozarta

Kultura
5. 5. 2025

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ