Člen prestižní agentury Magnum vystavuje v Praze

Kultura
14. 4. 2014 18:45
Thomas Hoepker.
Thomas Hoepker.

Snímky člena a bývalého prezidenta fotografické agentury Magnum Photos Thomase Hoepkera představuje pražská galerie Leica. Sedmasedmdesátiletý fotograf a filmař do Prahy přivezl svůj cyklus Heartland z počátku 60. let, sérii černobílých fotografií, které líčí život v USA 60. let.

Na pondělním setkání s novináři nostalgicky vzpomněl na dobu, kdy časopisy zaměstnávaly i 15 fotografů. "Dnes má málokdo stálý kontrakt," řekl a také připomněl Josefa Koudelku, jediného českého fotografa, který je členem Magnum. "Patří k pilířům agentury, je obrovsky pracovitý, dělá dnem i nocí a má stále plno nápadů," řekl.

Hoepker se narodil v roce 1936 v Mnichově. Studoval dějiny umění a archeologii, na univerzitě si koupil první fotoaparát a vydal se na cesty. "Uvědomil jsem si, že se více zajímám o lidi, kteří stojí před obrazy, než o umění samotné." Svou profesionální fotografickou kariéru odstartoval ve 24 letech v časopisech Münchner Illustrierte a Kristall. Od roku 1964 byl fotoreportérem Sternu a přispíval do agentury Magnum Photos. Pracoval jako kameraman a producent dokumentů pro německou televizi.

V roce 1976 se přestěhoval do New Yorku. Koncem 80. let vstoupil do Magnum Photos, kde byl v letech 2003 až 2006 prezidentem. Žije v New Yorku a spolu se svou druhou ženou Christine Kruchen točí a produkuje televizní dokumenty.

Série vystavená v Praze bývá označována podtitulem americký road trip 1963, vznikla na zakázku pro časopis Kristall. Zaoceánské cesty byly v 60. letech pro většinu lidí stále spíše výjimečné. V době, kdy Evropané vnímali USA jako kolébku jazzu a rock'n'rollu, jako supervelmoc plnou příležitostí a svobody, přiblížily Hoepkerovy fotografie čtenářům skutečný americký svět i s chudobou, rasismem, pravicovým radikalismem a denním násilím. Autor si nekladl za cíl vytvořit příběh, ale spíše sbírku dojmů.

Na cestě napříč USA strávil Hoepker spolu s píšícím kolegou Rolfem Winterem dva měsíce. Hoepker pořídil téměř 4000 negativů. Editoři Kristallu vybrali kolem 60 motivů, které vyšly v podobě rozsáhlé reportáže v pěti číslech magazínu. Fotograf kladl zvláštní důraz na politické události jako atentát na Kennedyho, rasová diskriminace a oživování vlastenectví. Jeho reportáž se podle odborníků zařadila mezi významné milníky angažovaného fotožurnalismu - subjektivní reportáže a dokumentární fotografie zachovávající si nejvyšší estetickou úroveň.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ