Boj s byrokracií i touha po svobodě: hra v Celetné o Bulgakovovi

Kultura
25. 11. 2015 09:35
Snímek z inscenace Izolovat, ale zachovat. Autorkou hry je Milena Steinmasslová, která ztvárňuje i hlavní dvojroli. Režie Šimon Dominik, Divadlo v Celetné.
Snímek z inscenace Izolovat, ale zachovat. Autorkou hry je Milena Steinmasslová, která ztvárňuje i hlavní dvojroli. Režie Šimon Dominik, Divadlo v Celetné.

Deníky slavného spisovatele Michaila Bulgakova byly inspirací herečce Mileně Steinmasslové k napsání divadelní hry. Pod názvem Izolovat, ale zachovat ji ve středu v premiéře uvede pražské Divadlo v Celetné. V režii Šimona Dominika v něm autorka hry ztvárňuje i hlavní dvojroli.

Deníky Michaila Bulgakova umožňují nahlédnout do vnitřního světa jednoho z největších spisovatelů 20. století. Deník, který si začal psát v roce 1921, mu státní moc o pět let později zabavila a trvalo další čtyři roky, než sešity vrátila. Poté, co s vlastním psaním záznamů skončil, psala si deník jeho žena. Její zásluhou mohou čtenáři sledovat autorovu tvůrčí činnost, každodenní boj s byrokracií, jeho názory, zápas o možnost vlastního vyjádření, zmařené plány až po těžkou nemoc a smrt.

Michail Bulgakov, sovětský prozaik a dramatik první poloviny 20. století, autor světoznámého románu Mistr a Markétka."Když chci najít odpověď na otázky, které ke mně přicházejí v přítomnosti a míří do budoucnosti, vyplatí se podívat do minulosti. Našla jsem tam člověka, jehož život a tvorba mi pomohly nalézt odpovědi," říká autorka hry i její protagonistka Steinmasslová. S ní vystupují Alexander Minajev, Petr Halíček a Ivo Novák.

Původní autorčin záměr byl vytvořit jednoduchý literární pořad. Postupně ale četla nejen Bulgakovovy deníky, ale i hry a romány, studovala i ostatní literaturu té doby. Nakonec došla k názoru, že mezi tisíci lidských osudů je ten Bulgakovův ojedinělý.

"Nebyl to hrdina, nebyl to bojovník. Byl to člověk, který bytostně potřeboval psát a neuměl lhát. Tato vlastnost člověka, který nebyl statečný jinak než právě takto, vyvolala zájem psychopata jménem Stalin. Chtěla jsem říct, že i v totalitním režimu existuje cesta, jak nelhat. Není rozhodně lehká a nemusí skončit dobře," dodává.

Dramatický text nahlíží Bulgakovův život chvíli jeho vlastníma očima, chvíli očima jeho ženy. Ve hře se vyskytuje i postava Ďábla, tak podobná Wolandovi z Bulgakovova kultovního románu Mistr a Markétka. Vidí všechno, co Bulgakov prožívá, zároveň ví, co bylo předtím a co bude potom a nic ho zvlášť nedojímá. Postavy Tajemníka a Hudebníka komentují a posouvají příběh dopředu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , www.divadlovceletne.cz, Youtube

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ