Brněnská divadla, která fungují jako městské příspěvkové organizace, musí radnici vrátit peníze za nesprávně udělené čestné vstupenky. Město vydalo nařízení, podle kterého mohou divadla vstupenky udělovat, a nyní zjistilo, že některá z nich si je vyložila chybně. Divadla požádala o prominutí, brněnští radní to ale zamítli.
"Divadla mají povinnost řídit se metodickým pokynem, jak mají nakládat s čestnými vstupenkami. Ten metodický pokyn nebyl jednoznačně vykládán a při kontrole byla nalezena určitá pochybení," uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil. Podle něj mají jednotlivá divadla vracet různé částky. "Týká se to všech divadel zřizovaných Brnem a částky jsou v intervalu od stokorun až po více než sto tisíc korun," řekl Pospíšil.
Jednu z nejvyšších částek bude zřejmě platit Městské divadlo Brno, které by mělo do městské kasy vrátit 190 tisíc korun. "Budeme s tím mít problémy, protože je to výdaj, který je naprosto neplánovaný. Dostáváme se do nepříjemné situace. Náš rezervní fond je na minimální výši," řekl ekonomický náměstek divadla Lubomír Spáčil.
Divadlo podle Spáčila pochybilo v tom, že mělo vypracované seznamy lidí, kterým může dávat čestné vstupenky. V metodice byly ale nepřesnosti. "Nyní už máme vypracované nové seznamy," podotkl Spáčil. Národní divadlo Brno naproti tomu vydalo podle mluvčí Šárky Motalové jen šest čestných vstupenek proti městským pravidlům. "Jedná se o finanční částku zhruba 700 korun," uvedla Motalová.
Nový princip rozdělování čestných vstupenek v Brně platí od konce roku 2011. Podle něj platí vybraní hosté, například novináři nebo odborná veřejnost, za vstup sto korun. Zdarma má na představení nárok primátor, jeho náměstci a tajemník magistrátu, prezident ČR, členové vlády nebo například předseda Ústavního soudu.
Brněnská divadla musí vrátit statisíce za čestné vstupenky
Kultura
31. 1. 2013 18:10
Městské divadlo v Brně.
Autor: ČTK Foto: Městské divadlo Brno