Cenu Marka Ravenhilla má Divadlo DISK a režisér Adam Svozil

Kultura
22. 5. 2016 17:00
Divadlo DISK.
Divadlo DISK.

Cenu Marka Ravenhilla dostala v sobotu inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase pražského Divadla DISK v režii Adama Svozila. Ocenění pojmenované po britském dramatikovi se udílí za nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu. Pořadatelé z Centra současné dramatiky ji  předali na festivalu Divadelní Flora Olomouc. Vybírali z více než sedmdesáti loňských premiér.

Autor oceněné hry, Dennis Kelly, patří podle pořadatelů k nejzajímavějším a nejplodnějším britským dramatikům dneška. Jeho hra Rituální vražda Gorge Mastromase z roku 2012 už byla uvedena třeba v divadlech Schauspiel Frankfurt a londýnském Royal Court Theater.

Text v mnohém čerpá z tradice evropského dramatu. Morální konflikt v jeho jádru představuje variaci na faustovské téma, modelový střih hry má kořeny ve středověké moralitě. Využívání důrazu na osud jedince v řádu světa zase čerpá z antického dramatu.

"V dubnu 2015 se představil absolventský ročník oboru činohra pražské DAMU sžíravým podobenstvím o bezohledné cestě za úspěchem. Zobrazení kariéry jednoho bezskrupulózního muže, který na konci své životní pouti zůstává zcela osamocen, se v interpretaci adeptů divadelního umění vyznačuje spojením společenské naléhavosti se zábavným spektáklem," říká k rozhodnutí poroty jeden z jejích členů Jan Kerbr, podle něhož v inscenaci "jiskří talent režiséra Adama Svozila".

Do finále se dostaly další čtyři inscenace. Byly to hry Petra Kolečka Poker Face (Jihočeské divadlo České Budějovice v režii Thomase Zielinského), inscenace hry Falka Richtera Small Town Boy (Divadlo Letí v režii Mariána Amslera), inscenace hry Kazimíra Lupince & Co. Upokojenkyně (V.A.D. Kladno) a inscenace hry Tomáše Dianišky Zvrhlá Margaret (A Studio Rubín v režii Anny Petrželkové).

Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ. V loňském roce získala Cenu Marka Ravenhilla inscenace brněnského Buranteatru Létající dítě v režii Mikoláše Tyce.

Cena se udílela pošesté, poprvé letos nebyl projekt podpořen grantovou komisí města Prahy. "Myslíme si, že udílení této ceny má v kontextu domácí scény stále svůj smysl, proto jsme se rozhodli v iniciování pokračovat. Využili jsme nabídku festivalu Divadelní Flora Olomouc, který se inscenování současných divadelních textů věnuje, a poprvé předáme cenu mimo Prahu," uvedla dříve Martina Schlegelová, umělecká vedoucí Divadla Letí.

Ravenhill patří k zakladatelům coolness dramatiky, která v devadesátých letech šokovala otevřeností a zobrazením fyzických i psychických krutostí současného světa. Na českých jevištích se objevily jeho hry Shopping and Fucking, Polaroidy, Faust/Faust je mrtvý a Bazén (bez vody).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Trutnoff 2024

Začíná festival Trutnoff Open Air, připomene nedožité 90. narozeniny V. Havla

Kultura
13. 8. 2026
Compagnie Rasposo, Letní Letná

Na Letné v Praze začíná festival nového cirkusu, zve ke sledování zatmění Slunce

Kultura
12. 8. 2026
Svěcení a žehnání zrestaurovaných varhan poutního kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku. Vzácný nástroj z poloviny 19. století patří k nejcennějším v litoměřické diecézi, byl ale v havarijním stavu a na jeho opravě se pracovalo od roku 2013. Oprava nástroje stála přes 5,5 milionu korun, téměř polovinu dal Liberecký kraj.

Putování za varhanními skvosty Libereckého kraje nabídne šest koncertů

Kultura
8. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ