Činoherák Ústí chystá černou komedii o despotické irské matce

Kultura
21. 8. 2014 18:28
Z představení Marlene Dietrich, které je součástí repertoáru Činoheráku Ústí.
Z představení Marlene Dietrich, které je součástí repertoáru Činoheráku Ústí.

Čtenými zkouškami hry Kráska z Leenane irského dramatika Martina McDonagha začal spolek Činoherák Ústí zkoušet první inscenaci nadcházející divadelní sezony. Premiérové představení černé komedie proběhne 26. září. Divadlo je nástupcem ústeckého Činoherního studia, jež uprostřed minulé sezony ukončilo činnost.

Výběr díla irského autora nebyl náhodný. "Hledali jsme text, který osloví ústeckého diváka. Jsme přesvědčeni, že irským humorem, který je velice blízký tomu našemu, se nám to podaří," uvedl režisér Filip Nuckolls, jehož rodinné kořeny sahají právě do Irska.

Podle něho lze ve hře nalézt paralely se situací v Ústí nad Labem a severu Čech vůbec. Třeba v tom, že z Irska donedávna stejně jako ze severních Čech lidé odcházeli za lepšími životními podmínkami jinam. "V naší inscenaci trochu upozadíme irské prostředí, například folklor," řekl.

Kráska z Leenane je komorní drama, jehož děj se odehrává na irském venkově v 80. letech minulého století. Hra i herci v jednotlivých rolích v době jejího uvedení v roce 1996 obdrželi několik prestižních ocenění.

Hra je směsí komedie a tragického příběhu. Vykresluje osud čtyřicetileté Maureen v podání Anny Fišerové, která žije se svou despotickou sedmdesátiletou matkou Mag, již ztělesňuje Marta Vítů. Z příběhu vysvítá, že Maureen se kdysi duševně zhroutila, což její matka využila k tomu, aby ji k sobě připoutala. Další postavy, bratry Pata a Raye Dooleyovy, ztvrární Matúš Bukovčan a Kryštof Rímský v alternaci s Janem Jankovským.

Znovuzrozené divadlo

Spolek Činoherák Ústí, který podle jeho představitelů navazuje na tradici zrušeného Činoherního divadla, odkoupil fundus k většině jeho her. Během léta soubor jezdí po zájezdových představeních. Hostovat bude i v Divadle Komedie v Praze, na což získalo od hlavního města grant dva miliony korun. Další milion spolku poskytlo ministerstvo financí.
"Do konce tohoto kalendářního roku jsme finančně zajištěni," řekl manažer divadla Jan Kvasnička.

Novou domovskou scénu spolek našel v bývalém ústeckém kině Hraničář, na jehož úpravu získal čtvrtmilionový grant, a s pomocí dobrovolníků jej uvádí do stavu, aby v něm mohl zahájit příští divadelní sezonu. "Původní rozpočet 3,5 milionu jsme stlačili zhruba na polovinu," uvedl Kvasnička. Spolek prý také jedná o finanční pomoci s Nadací Karla Janečka.

Potřebné prostředky se spolek snaží získat i pomocí celonárodní veřejné sbírky Národ sobě II. K dnešnímu dni je na veřejném kontě 88 730 korun. Pomoci má i virtuální představení hry Hraničář aneb Zlu navzdory, kterou spolek uvede 25. září, tedy den před první reálnou premiérou Činoheráku v novém působišti. Vstupenky v cenách do 1000 do 5000 korun jsou v prodeji na internetových stránkách spolku www.cinoherak-usti.cz.

Autor: ČTK Foto: Činoherák Ústí

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ