Divadlo v Řeznické připravuje Topolovu Kočku na kolejích

Kultura
18. 11. 2015 14:51
Kočka na kolejích (ilustrační foto).
Kočka na kolejích (ilustrační foto).

Pražské Divadlo v Řeznické uvede ve středu večer obnovenou premiéru jedné z nejznámějších her Josefa Topola Kočka na kolejích. V hlavních rolích se objeví, tak jako nedávno v Divadle na Vinohradech, Jana Stryková a Pavel Batěk. Režisérem byl Michal Pavlík.

V hlavních rolích Jana Stryková a Pavel Batěk.Kočka na kolejích byla slavnou inscenací pražského Divadla za branou, které se v roce 1965 formovalo právě při její přípravě. Režíroval ji Otomar Krejča, role mladých milenců ztvárnili Marie Tomášová a Jan Tříska.

Hry Josefa Topola zachycovaly od 50. let život způsobem, který se výrazně lišil od režimem proklamovaného socialistického realismu. Vždy ho zajímal vnitřní svět člověka a jeho vztah k okolnímu světu, konfrontovaný se základními morálními hodnotami. Jádro jeho tvorby tvoří hry o mladých lidech a jejich komplikovaném hledání pravdy, čistoty a místa v životě.



Topol byl spoluzakladatelem, dramaturgem i režisérem Divadla za branou. Po nuceném uzavření této scény v roce 1972 se stal zakázaným autorem, od roku 1977 jako signatář Charty 77 vystřídal řadu manuálních profesí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Thanassis Stavrakis, Facebook

Další čtení

Novinářská komentovaná prohlídka výstavy Oko - Z očí do očí, která se zabývá přerodem symbolu oka v umění od roku 1900 do současnosti, 27. června 2025, Museum Kampa, Praha.

Výstava Musea Kampa o oku v umění vám změní pohled na svět

Kultura
27. 6. 2025
Výstava IGS history, která ukazuje výběr prací vytvořených na Mezinárodních sklářských sympoziích v letech 1982 až 2003, Sklářské muzeum, 27. června 2025, Nový Bor, Českolipsko.

Muzeum v Boru vystavuje to nejlepší z mezinárodních sklářských sympozií

Kultura
27. 6. 2025
Zakončení festivalu street art umění Wallz no.6 a představení nového velkoplošného muralu na zdi v Proluce v Křižíkových sadech (na snímku), 27. června 2025, Plzeň. Na mural, který vznikl jako připomínka deseti let od titulu Plzeň - evropské hlavní město kultury, byla vypsána soutěž, kterou vyhrál Itzio Barberena z Mexika.

Zdi, pilíře a fasády v Plzni pokryla desítka děl umělců z celého světa

Kultura
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ