Do Národního se vracejí Příhody lišky Bystroušky

Kultura
20. 3. 2014 14:23
Lenka Máčiková jako Bystrouška (vpravo) a Kateřina Jalovcová v roli Lišáka.
Lenka Máčiková jako Bystrouška (vpravo) a Kateřina Jalovcová v roli Lišáka.

Na repertoár Národního divadla (ND) v Praze se ve čtvrtek vrací Janáčkova slavná "filosofická revue" o zvířatech a lidech, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou - Příhody lišky Bystroušky. Druhé premiérová představení se uskuteční 22. března. Režisérem je Ondřej Havelka známý především jako herec, muzikant a frontman skupiny Melody Makers.

Titulní roli budou alternovat Lenka Máčiková a Alžběta Poláčková, v roli Lišáka se objeví Kateřina Jalovcová či Michaela Kapustová a jako Revírník se představí Jakub Kettner nebo Svatopluk Sem. Hudební nastudování inscenace je dílem hudebního ředitele opery ND dirigenta Roberta Jindry.

Havelka s první českou scénou spolupracoval několikrát. Například v roce 2004 inscenoval úspěšnou hokejovou operu Nagano inspirovanou vítězstvím českých hokejistů na olympiádě v Japonsku. Chystané Janáčkovo dílo je ve světě jednou z nejslavnějších českých oper. Havelka v nové inscenaci hravě a poeticky ztvárňuje groteskní zvířecí svět i svět rázovitých lidiček, na druhé straně však také míří pod povrch pouhé malebnosti. Chtěl ukázat, že mezilidské vztahy ani v této Janáčkově opeře zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát. Nejbližší reprízy připravila opera české první scény na 2., 10. a 29. dubna. Další dvě představení se budou hrát 1. a 27. června. Pak se s tímto titulem počítá až na listopad a prosinec.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Lenka Dusilová, 8. prosince 2022

Karlovy Vary zahájí filmový festival hudebním vystoupením a dronovou show

Kultura
3. 7. 2026
Hlavní hvězda 60. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, americký herec Dustin Hoffman přiletěl do Karlových Varů.

Do Karlových Varů přiletěl Dustin Hoffman, hlavní festivalová hvězda

Kultura
2. 7. 2026

Karlovarský festival nabídne 137 filmů a vrátí se i do Mariánských Lázní

Kultura
2. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ