Už ve čtvrtek se mnozí snažili veřejnosti vysvětlit, že náhlý vrtoch Jiřího Balvína zbavit se dlouho hledaného ředitele Národního divadla bude mít nedozírné následky. Nikdo ale nepočítal s tím, že se jeho kroku jako inspirace chopí brněnský primátor Roman Onderka a zruší již probíhající výběrové řízení na ředitele Národního divadla Brno. Co kdyby ten Burian byl teď přece jenom volný. Nebo si v Brně myslí rovnou na Miroslava Donutila?
V pondělí se měla sejít v Brně komise, které Onderka osobně předsedá (a jejímž členem je mimochodem i Jan Burian) a vyslechnout dva kandidáty na uvolněný post. Lidovým novinám Onderka potvrdil, že "hledání ředitele pozastavuje", s tím, že by rád využil pražské situace. Kromě Buriana, nad jehož dalším angažmá v ND se stále vznáší otazníky, jde také o odstoupivší šéfy souborů nebo o více než dvacet herců, kteří již stihli podat výpověď a vyzývají ministra kultury Balvína k rezignaci.
V Brně je podobně havarijní situace. V Národním divadle Brno jsou bez ředitele už rok, když odstoupil dosavadní ředitel Daniel Dvořák. Ten vedl divadlo pět let a původně se s ním počítalo dál. Mezitím přišlo o umělecké vedení souboru činohry a baletu a také autonomní scény Reduta, která je výkladní skříní divadla.
Proběhly dva veřejné konkurzy na funkci ředitele (který by měl dále vybrat nové umělecké šéfy), ale kvůli slabé účasti a nedostatečně kvalifikovaným zájemcům (způsobeno vesměs špatnou pověstí brněnského magistrátu) nevedly k výsledku. Třetí řízení bylo tedy uzavřeno a předem byli osloveni dva perspektivní uchazeči: šéf činohry Jihočeského divadla Martin Glaser a ředitel plzeňského divadla Alfa Tomáš Froyda. Ani mezi nimi se zjevně brněnský primátor ne a ne rozhodnout. Proto pošilhává po dalších možnostech, které se mu tak nečekaně otevřely v Praze.
Zřejmě v Brně nesní jen o samotném Burianovi, jakkoli brněnské Národní divadlo dědí ředitele po tom pražském relativně často - nejenže se do Brna přesunul už zmíněný Daniel Dvořák, letos byl v hledáčku brněnské radnice i loni odvolaný šéf pražského ND Ondřej Černý.
Mluvit se dá o nyní volném šéfovi činohry, režiséru Michalu Dočekalovi, jenž odstoupil v souvislosti s Burianovým odvoláním a jemuž by tak jako tak brzy končil v Praze mandát. Dočekal by navíc kromě ředitelského křesla mohl v Brně stanout v čele činohry či Reduty, neboť obě divadla jsou rovněž neobsazená. Též je možno uvažovat o Silvii Hroncové, bývalé ředitelce Slovenského národního divadla v Bratislavě, která měla s Burianem přijít do ND jako ředitelka operního souboru.
Proslýchá se nicméně, že nejvíce by brněnským šlo o slavná herecká jména. Třeba Miroslav Donutil, Richard Krajčo nebo Saša Rašilov: to by byl jistě kauf. Otázka je, jestli dotyční výpověďmi z pražského Národního nemysleli hlavně touhu si na chvíli od státní kultury odpočinout.