Hurvínek oslaví devadesátiny dobročinným koncertem

Kultura
18. 4. 2016 10:47
Loutky Spejbla, Hurvínka a Máničky.
Loutky Spejbla, Hurvínka a Máničky.

Nezbedný synátor pana Spejbla Hurvínek oslaví 2. května už 90. narozeniny. Koncert pro největšího Čecha Karla IV. a nejmenšího Čecha Hurvínka Prvního bude v den Hurvínkova jubilea snímat v pražském Foru Karlín Česká televize. Mezi gratulanty bude také vokální soubor 4TET.

"Protagonisty večera tak budou nejen oslavenec s panem Spejblem, Máničkou, bábinkou a psem Žerykem. Část výtěžku ze vstupného chceme prostřednictvím magistrátu věnovat na výrobu nových zvonů pro kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Zvony jsou určeny jako dar k 700. výročí narození Karla IV.," řekla  mluvčí Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

"V květnu a červnu otevřeme ve výstavních prostorách Staroměstské radnice Hurvínkovu retrospektivní výstavu. Souběžně bude zahájena další expozice, tentokrát zacílená na dětské návštěvníky, v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Rozšířená verze bude instalována v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci, a to od 25. listopadu. Potrvá do konce února 2017," dodala Kirschnerová.

Zatím poslední novinkou populární pražské scény byla koncem února premiéra hry pro děti Hurvínkovo přání autorů Martina Kláska a Ondřeje Lážnovského.

Podle Kirschnerové se ke gratulantům přidá i vydavatelství Supraphon, které vydá reediční CD Hurvínek na dvoře lucemburském.

Loutku Hurvínka jako osobitou variantu Spejbla a překvapení pro profesora Josefa Skupu vytvořil řezbář a tehdejší modelář Škodových závodů v Plzni Gustav Nosek. Hurvínek vstoupil poprvé na scénu 2. května 1926 v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Stalo se tak na scéně Loutkového divadla Feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni. Hry založené na dialogu Spejbla s Hurvínkem si rychle získaly popularitu, Skupa s nimi začal natáčet i rozhlasové pořady, gramofonové desky a vydávat knihy. V roce 1930 se rozhodl přebudovat divadlo na první českou profesionální loutkovou scénu - Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Od roku 1954 začal Skupu alternovat Miloš Kirschner a navázal tak na jeho tradici, že Spejbla a Hurvínka mluví vždy stejný herec. Po Skupově smrti Kirschner pokračoval v úspěšné činnosti této pražské scény. Nastudoval obě role v řadě cizích jazyků, aby s nimi mohl vystupovat i v zahraničí. Od roku 1974 se s ním v rolích hlavních protagonistů střídal Martin Klásek, od roku 1982 už pravidelně a stal se jejich třetím "tátou".

Začátkem července uplyne dvacet let od úmrtí Miloše Kirschnera, autora, loutkáře a režiséra. Divadlo mu věnuje premiéru dětské hry Heleny Štáchové Hurvínek v Hajanech, kterou začne zkoušet v červnu. Premiéru bude mít na začátku sezony 2016/2017.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němec Zdeněk

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ