Kacíř i prorok Kryl se dočká inscenace ve Švandově divadle

Kultura
2. 10. 2013 17:43
Karel Kryl, autor písně "Bratříčku, zavírej vrátka", symbolu normalizace.
Karel Kryl, autor písně "Bratříčku, zavírej vrátka", symbolu normalizace.

Švandovo divadlo v Praze představí ve své studiové novince písničkáře a básníka Karla Kryla (1944-1994) jako kacíře i proroka. Inscenace Země Lhostejnost přiblíží konec disentu v Čechách i Krylovo rychlé střízlivění z polistopadové euforie. Premiéru chystá režisér a umělecký šéf smíchovské scény Dodo Gombár na 5. října.

Nový titul odstartuje u Švandů trojlístek her o prorocích a básnících s podtitulem Nesvatí. Podle Gombára vypovídají o "odvrácené straně - druhé tváři demokracie, života i společnosti". V suterénním studiu tak zavládnou ještě Egon Bondy (inscenace Šaman v režii Viktorie Čermákové) a Jan Balabán (Možná, že odcházíme v režii Martina Františáka).

Autory hry Země Lhostejnost Doda Gombára a Libora Vodičku inspirovaly hlavně Krylovy polistopadové eseje z let 1990-1993, které vyšly ve stejnojmenné sbírce v roce 2012. Hra využívá citací z Krylových básní, písňových textů a představí i jeho dosud nevydané eseje a úvahy. Tvůrcům je z rodinného archivu poskytla umělcova manželka Marlen Krylová.

"Kryl šel vždycky proti proudu. A vždycky věděl, že minulost se zazdít nedá," podotkl k inscenaci Gombár, který k představení vybral hudbu. S Vodičkou chtěli ukázat Kryla jinak, než jak bývá obvykle vnímán. Hra proto nebude oslavným medailonem nepochopeného "klasika", ani vzpomínkovým večerem s písničkami, které za Krylovy emigrace mezi lidmi zlidověly.

"Chtěli jsme, aby bylo jasné, že jsme to my, náš čas, náš věk, naše jednání. A že Kryl 'jenom' předběhl dobu," uvedl Vodička. Podle něj Kryl skvěle pokračoval v české poetické tradici Havlíčka, Machara, Mahena i Dyka. Jde o poezii povětšinou časovou, reagující, poezii vzteku i bolesti, víry, pokory i nesmiřitelného boje.

V inscenaci s živou hudbou a rytmickými voicebandy vystoupí šest herců. Ze smíchovského souboru Miroslav Hruška, Patrik Děrgel, Klára Cibulková a Petra Hřebíčková, pohostinsky vystoupí Jan Holík a Týna Průchová.

Karel Kryl vystudoval v Bechyni keramickou průmyslovku. V roce 1965 napsal jeden ze svých nejslavnějších textů, Anděla s polámanými křídly. Když prý jednou své písničky zpíval v Teplicích, řekl mu jeden z mladých posluchačů, že to jsou protestsongy a vyprávěl mu o Bobu Dylanovi, Donovanovi a Tomu Paxtonovi. Teprve když si přečetl jejich překlady, dozvěděl se, že vlastně také protestuje. S Tomášem Slámou, Ivanem Binarem a Luďkem Nekudou založil ostravské divadélko Waterloo a hromadila se v něm nechuť z tehdejších poměrů v komunistickém Československu.

V srpnu 1968 napsal další emotivní píseň, Bratříčku, zavírej vrátka. Další den už se její nahrávka, díky Jiřímu Černému, objevila v ostravském rozhlase. Téměř okamžitě se stala hymnou normalizačních let. V září 1969 odjel Kryl do Německa na festival písničkářů a zůstal tam dvacet let.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ