Království za... co vlastně?

Kultura
2. 7. 2012 15:30
Klára Issová a Jiří Langmajer v hlavních rolích Richarda III.
Klára Issová a Jiří Langmajer v hlavních rolích Richarda III.

Letošní Letní shakespearovské slavnosti na Pražském hradě začaly premiérou inscenace populárního krvavého dramatu Richard III. Tradičně v překladu Martina Hilského ji nastudoval režisér Martin Huba, titulní roli hraje Jiří Langmajer. S ním jsou na jevišti mnohé další oblíbené tváře: Klára Issová, Marek Taclík či Karel Dobrý.

Přesto nebo právě proto přitom nejde o nikterak povznášející zábavu. Klasická tragédie o touze po moci je po generace velkou příležitostí pro herce - především představitele titulní role -  a samozřejmě i materiálem pro režiséry, jak hru vykládat a interpretovat. V tomto směru proslovil před premiérovým představením Martin Hilský krátkou úvahu o tom, jak je Richard III. politická a současná hra a právě teď a tady má smysl ji hrát. Nejsem si úplně jist, kterého z českých politiků bere pan profesor za krvežíznivého bezskrupulózního hrdlořeza - že by ministra kultury, z jehož rukou přebíral Státní cenu za překladatelské dílo? Nebo přímo prezidenta republiky, od něhož obdržel státní vyznamenání a jehož tajemník seděl na premiéře v předních řadách?

LSS na Hradě bývají často obhajovány jako neškodná letní zábava, u níž víc záleží na tom, aby vyšlo počasí, než jak se povede inscenace, a mezi řádky se naznačuje, že od toho vlastně stejně nelze tak moc čekat. Nesouhlasím: to, že se hraje venku, může sice zážitek umocnit nebo naopak pokazit, ale ani letní plenérová produkce neznamená, že se musí slevovat z požadavku umělecké kvality. Koneckonců i některé z loňských ročníků LSS dokázaly, že to jde a že může vzniknout ne-li výjimečná, tak přinejmenším zdařilá inscenace.

Eva Salzmannová a  Karel Dobrý v Richardovi III.To není případ Hubova výkladu Richarda III. Tříhodinová inscenace se soustředí na neinterpretovanou deklamaci textu a leckdy poněkud nemotorné a nepromyšlené pohyby herců po mělkém jevišti. Celé to navíc působí tak nějak utahaně, unaveně a zbytečně. Richard III. je v tomto případě zážitek, na který se zapomíná už v průběhu večera, kdy divák vidí představení. A herci? Ve vedlejších rolích, zejména v ženské části ansámblu, několik zdařilých kreací k vidění je: platí to především o královnách v podání Evy Salzmannové (Markéta) a Simony Postlerové (Alžběta); ostatní jsou nevýrazní, někteří se pohybují s přehnaným patosem na hraně sebeparodie (Radka Fidlerová, Zdeněk Dušek).

Otazníky se vznášejí také nad výkonem představitele titulní role. Jiří Langmajer dokáže odstínit od vážného prožívání a pojímá Richarda s jistou nadsázkou. Ovšem nedůsledně, jindy zas upadá do machy konvenčního herectví - navíc tato parodická nadsázka nemá oporu ve hereckém stylu ostatních ani v koncepci inscenace. Nakonec tedy i Langmajerova snaha o herecké ozvláštnění fádní produkce vyznívá nepatřičně.

V rámci letošního ročníku LSS vznikla paralelně inscenace téhož textu na Slovensku: kombinaci překladů Jozefa Kota a Jiřího Joska režíroval Marián Pecko, titulní roli ztvárňuje znamenitý herec Robert Roth. Premiéra je v Bratislavě 2. července, v Praze bude - nejen k porovnání - inscenace k vidění 27., 28. a 29. července. 

Hubova inscenace nestojí za větší pozornost - diváci udělají lépe, pokud si zajdou na některou z posledních repríz Jindřicha IV. s Norbertem Lichým nebo právě na druhého Richarda s Robertem Rothem.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Viktor Kronbauer / Agentura Shock

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ