Dlouho očekávanou novinkou pražského Divadla Na Jezerce je monodrama Shylock v podání charismatického slovenského herce Milana Kňažka. Inscenace v režii Radka Balaše bude mít českou premiéru 27. dubna a její autor, Kanaďan Mark Leiren-Young, se jí osobně zúčastní.
Hrdinu hry, která během 20 let doslova obletěla svět a hrála se na mnoha kanadských, amerických i evropských jevištích, měl původně ztvárnit Jan Tříska. Poté, co se v Los Angeles zotavoval z následků autohavárie, se tak ale nestalo.
Podle Hrušínského je hra namířena proti antisemitismu a přehnané politické korektnosti, což jsou dvě věci, které nyní negativně ovlivňují světové dění. "Bourají hodnoty, ke kterým jsme se tak dlouho upínali a toužili po nich, když jsme žili v totalitním režimu a snili o západním světě. Teď, když k západu patříme, přehnaná politická korektnost Evropu téměř bourá," řekl ředitel Jezerky Jan Hrušínský. Věří, že Shylock v podání slovenské herecké legendy Milana Kňažka bude pro diváky zážitkem. Navíc pro Jezerku i Kňažka to je poprvé, co se potkali s monodramatem.
V úvodu předstoupí s monologem ze Shakespearova Kupce benátského herec Jon v masce proslulého Žida Shylocka. Vzápětí přejde do civilního projevu, když je na bouřlivé besedě s diváky, která následuje po uvedení hry na divadelním festivalu. Vedení přehlídky ji předčasně stáhlo po protestech, které inscenátory a hlavně Jona obviňují z antisemitismu. Hra se tak stává drsnou obžalobou absolutizované politické korektnosti, která hrozí páchat nedozírné škody nejen v oblasti umění.
"Ač byla hra napsána před dvaceti lety, její aktuálnost nás zasahuje až teď. A Shakespearův Kupec benátský je pochopitelně ještě starší," řekl režisér Balaš. Text přeložila Jitka Sloupová, scénu a kostýmy vytvořil Jan Štěpánek a scénickou hudbu Ondřej Brousek.
"Je spousta otázek, ale málo odpovědí. Nicméně to neznamená, že je nemáme hledat. A o tom tato hra je. Korektnost v tomto případě vnímám tak trochu v uvozovkách, když nenazýváme pravými jmény to, co bychom nazývat měli. Dostáváme se do nedorozumění, konfliktů a napětí. Proto je důležité hledat reálná východiska," řekl Kňažko. Za hlavní konflikt označil odpovědi na otázky, co je antisemitismus, feminismus, rasismus či jaká je funkce umění. "Ale i to, že Shakespeare napíše před čtyřmi sty lety nějakou postavu a my s ní dnes máme problém. Co to je být padouch a být k tomu ještě Žid," dodal. Podle něj je možno i dnes najít paralely - problémy etnické či s migranty.
Milan Kňažko byl nominován za rok 2006 na Cenu Thálie za svůj výkon ve hře Picasso na jevišti pražského Ungeltu (jeho spoluhráčka Vilma Cibulková Thálii tehdy získala). Hrál například v celovečerních filmech Normal, Lidice a v řadě televizních projektů včetně seriálových. Byl poradcem prezidenta Václava Havla, poslancem či slovenským ministrem kultury. V roce 2013 kandidoval na slovenského prezidenta.