Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem připravuje premiéru baletu Otmara Máchy Broučci, uvede ji 6. října. Rozšiřuje tak repertoár představení určených dětem. Broučky naposled hrálo před 13 lety.
Balet vznikl podle známé dětské knihy Jana Karafiáta, která vyšla poprvé v roce 1876. "Snažil jsem se o to, aby se děti nenudily, je tam událost za událostí. Díky Karafiátovi, který napsal krásnou knížku, to není těžké takto režijně vytvořit," řekl choreograf a režisér představení Vladimír Nečas.
Příběh ale na jevišti neukazuje život Karafiátových hrdinů v takové tvrdosti a tragičnosti, jak ho vykreslil v knize. Představení by dětem mělo spíše napovědět, co je v životě správné a dobré. "Je třeba ukázat dětem, že nás nečeká nic špatného, že se vyplatí být dobrým, chovat se k lidem slušně, mít někoho rád a nedělat zlé věci," uvedl.
Podle něj jsou chystaní Broučci koncipovaní spíše jako rodinné než čistě dětské představení. Podstatnou roli v něm hraje mluvené slovo, které jej provází. Pro ústecké divadlo nahrávku namluvil herec Petr Kostka. Nečas zdůraznil, že v představení slovo neplní funkci vysvětlivek či pouhého převyprávění obsahu. Má být poetickým doplněním děje a hudby. "V žádném případě to není berlička. Není tam proto, aby malé děti pochopily, o co jde, to by myslím zvládly i bez mluveného slova. To ale krásně ladí s hudbou, doplňuje děj a možná verbálně vysvětluje to, co člověk cítí emocionálně," řekl Nečas.
Hudba Otmara Máchy bude také reprodukovaná z nahrávky. Bude to táž, kterou divadlo k Broučkům použilo při jejich předchozím uvedení. Nahrál ji orchestr pražské Státní opery.
V hlavní roli Broučka se představí Filip Rybár, Berušku zatančí Michaela Procházková v alternaci s Eliškou Černohlávkovou. Vedle dospělých si v baletu zatančí také dětští členové divadelního baletního studia. Patřit jim bude část představení, která líčí dětské osudy hrdinů.