Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou byla na Cenách divadelní kritiky (dříve Ceny Alfreda Radoka) vyhlášena inscenace Divadla Letí Olga/Horrory z Hrádečku. Představitelka hlavní role Pavlína Štorková dostala zároveň cenu pro nejlepší herečku. Již v lednu byla přitom Olga v anketě Divadelních novin vyhlášena Inscenací roku 2016.
Václav s nadsázkou vypráví, jak jedny krátké kalhoty zastínily jeho každodenní práci pro stát, Olga ho přeruší - tato hra je přece o ní. Tak začíná a v podobně ironicky odlehčeném duchu se nese úspěšná inscenace Olga/Horrory z Hrádečku.
Hru o prezidentském páru Havlových napsala mladá dramatička Anna Saavedra pro Divadlo Letí, které působí v pražské Vile Štvanice. Podle lednové ankety Divadelních novin se stala inscenací roku 2016. V závěsu za Olgou zůstaly ve zmíněné anketě inscenace Národního divadla v Praze i Brně či oblíbeného Dejvického divadla. Jak je to možné?
Vzniklo totiž divadelní dílo mimořádné z několika důvodů. Text Anny Saavedry je výtečný. Čerpá z historických reálií, ale také umně pracuje s formou her Václava Havla, jako jsou třeba opakování, absurdní promluvy, situace i postavy. V centru pozornosti je empatická, inteligentní a rázná Olga. Žena, která stála za každých okolností po boku disidenta, dramatika a prezidenta.
Zůstat sám sebou
Režisérka a umělecká šéfka Divadla Letí Martina Schlegelová o výběru látky a hlavní postavy říká: "Na Olze nás fascinuje, jak dokázala zůstat sama sebou, i když se k ní okolí chovalo jakkoli extrémně - ať už ji neutralizovali tím, že ji zaháněli na okraj společnosti, nebo naopak tím, že z ní udělali nedostižnou ikonu."
Horrory z Hrádečku vtipně, ale také s velkým porozuměním vypovídají o ženě, která si nedělá přehnané iluze o undergroundu ani politicích, s nadhledem přijímá manželovy zálety i změnu režimu a snaží se žít po svém a navzdory všem.
Do titulní role této autentické, avšak ne pouze planě biografické hry chtěla režisérka Schlegelová od začátku obsadit Pavlínu Štorkovou. Herečka postavu ztvárňuje jako příjemně sarkastickou, přímočarou a zemitou ženu, která se stala první dámou, avšak zadostiučinění to pro ni nebylo. S nadhledem a jemným úsměvem dokázala své přátele i nepřátele "usadit" v dobách absurdní totality i v euforických devadesátých letech.
Havel třikrát jinak
Trojice herců - Jiří Böhm, Tomáš Kobr a Pavol Smolárik - se stává podle potřeby Václavem (a to jednotlivě i společně, když je ženská síla příliš průbojná). Především Jiří Böhm přesvědčivě hraje mírně samolibého i rozpačitého intelektuála. Ani na chvíli však nesklouzávají k parodii.
Pavla Kamanová vytvořila scénografii, která diváky přenáší ze Štvanice do Hrádečku v Podkrkonoší, tedy do chalupy manželů Havlových. Není to však jen tento "reálný" pocit, že sedíte v u někoho v kuchyni a jste přítomni "zákulisním" rozhovorům, který je tak příjemný. Bez nesnází můžete jít s Olgou do lesa na procházku se psem nebo sbírat houby. Můžete se také ocitnout v salonu paní Boženy Havlové, Václavovy matky, která hovoří s "málo vzdělanou" Olgou s despektem... Tak zdařilé a vyvážené inscenace, jako je Olga/Horrory z Hrádečku, nevznikají každý den. Možná ani každý rok.