Úroveň veřejné diskuze v souvislosti s "krizí Evropy" je hlavním tématem nové inscenace Kabaret Burka plzeňského Divadla J. K. Tyla. Světová premiéra činohry bude 9. dubna na Malé scéně Nového divadla. Režisérka Zuzana Burianová se zabývá otázkami utváření názorů lidí, ovlivňováním médii a uměním naslouchat a respektovat názory druhých, řekla mluvčí divadla Michaela Svobodová.
"Burka je pro mnohé symbolem radikálního islámu, který v současné Evropě rozpoutává diskuzi. Ta je samozřejmě ovlivňována náladou a událostmi v české a evropské společnosti. Je spojena s obavou z teroristických útoků, z extremismu a s nejistotou, jak bude Evropa vypadat za pár desítek let," uvedla režisérka. Cílem inscenace není propagovat konkrétní názory, autory zajímá charakter výměny názorů ve společnosti.
Tématům islámu a náboženské radikalizace se vyhýbají. Žánr kabaretu slibuje humor a uchopení tématu s lehkostí a nadhledem, řekla mluvčí.
"Na první čtené zkoušce jsem neprezentovala hotový text, ale inspirační materiál, který se teprve transformuje v pevnou strukturu skrze živý dialog s tvůrčí skupinou," řekla režisérka. Inspiraci čerpají tvůrci z reálných kauz, které hýbou českými médii a sociálními sítěmi. Chtějí postihnout co nejširší názorové spektrum.
Do kolektivu autorů patří ještě nadějná dramatička a textařka Tereza Verecká, kostýmní výtvarnice Paulina Bočková, hudebník Zdeněk Dočekal, choreografka a herečka Iva Holubová a výtvarník Jindřich Traugott. Na konečné podobě textu se podílejí také herci, řekla mluvčí. Všichni tvůrci patří podle ní do generace třicátníků. Nedílnou složkou inscenace jsou původní písně od Verecké a Dočekala. Na pódiu se představí mladí herci Klára Krejsová, Zuzana Ščerbová, Kamila Šmejkalová, Marek Adamczyk, Petr Konáš, Jan Maléř a Marek Mikulášek.
Burianová studovala DAMU, kde je odborným asistentem. V Plzni režírovala dva úspěšné klubové tituly Bůh Masakru a Push Up.