O amatérské divadlo v České republice je v posledních letech stále větší zájem, což dokládá přibývající počet souborů. Podle odborných odhadů jich v ČR působí na 2500. Výběr nejlepších amatérských představení mohli diváci vidět na v sobotu končící přehlídce Jiráskův Hronov.
"Tím jak vzniká spousta nových mladých souborů, tak se trochu proměňují trendy. Více se inscenují současné texty a pokud se jedná o klasiku tak se k ní přistupuje moderním způsobem. Vzniká také poměrně velká spousta autorských inscenací," řekla Simona Bezoušková z Národního informačního střediska pro kulturu (NIPOS), podle které soubory nejvíce zakládají studenti středních a vysokých škol.
Podle Bezouškové zájem o amatérské divadlo poklesl po roce 1989 a tento trend trval několik let. "Byla to naštěstí krátká, ale slabší chvilka, kdy někteří amatérští umělci přestali mít čas na vlastní tvorbu, protože se věnovali podnikání nebo třeba politice. Nyní ale celé hnutí amatérského divadla nabírá na síle, jak početní tak i tvůrčí," řekla Bezoušková.
Kvůli narůstajícímu počtu souborů se rozšiřují i stávající přehlídky amatérského divadla a vznikají také další. "Roste počet hracích míst na krajských přehlídkách, protože je určitý přetlak zájemců o vystoupení na těchto přehlídkách," řekla Bezoušková.
Za důležité považuje amatérské divadlo například dramatik Milan Uhde, který na festival Jiráskův Hronov jezdí pravidelně. "Amatérské divadlo je ostrov nebo ostrůvek, kde si lidé s divadlem mohou dělat, co chtějí, a nemusí se ohlížet na to, jestli to letí nebo ne a jestli na to diváci chodí," uvedl Uhde v rozhovoru ve čtvrtečním vydání deníku Právo.