Umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla Petr Zuska a Michal Dočekal, který rezignoval, požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby okamžitě odvolal z funkce ministra kultury Jiřího Balvína. Uvedli to v otevřeném dopise. Balvín nese odpovědnost za složitou situaci v Národním divadle, prohlásili. Požadují, aby resort kultury řídila silná erudovaná osobnost s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností k celé kulturní sféře.
Ministr Balvín nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. Tímto ukvapeným a nesmyslným rozhodnutím uštědřil Národnímu divadlu podle Zusky a Dočekala další tvrdou a zbytečnou ránu pod pás, podobně jako někteří z jeho předchůdců v nedávné minulosti. Do svých postů proto nenastoupilo i nové umělecké vedení opery a více než dvacítka umělců podala výpověď. Ohrožen je začátek nové sezony.
Anketa:
Jak na vás působí činy ministra kultury Jiřího Balvína v kontextu doporučení premiéra Jiřího Rusnoka, aby vrátil Jana Buriana do funkce ředitele Národního divadla?
- Jiří Balvín je muž na svém místě a premiér by měl jeho rozhodnutí podpořit. 20%
- Jiří Balvín neví, co dělá, a je správné, aby na něj někdo dohlížel. 20%
- Oblast kultury mě nezajímá, ale myslím, že ani pana Balvína. 20%
- Jména Rusnok, Balvín, Burian jsou pro mě španělská vesnice. 20%
- Nemám dost informací, abych si mohl utvořit názor na celou kauzu. 20%
"I když na základě vaší iniciativy byl hned následujícího dne pan Burian jmenován zpět do funkce, těch 24 předchozích hodin se pro umělecké vedení a mnoho dalších významných osobností divadla stalo v pravém slova smyslu poslední kapkou," píšou šéfové souborů Rusnokovi. Podle nich bude obtížné složitou situaci uvést personálně a emočně do původního stavu. Za stejně nejasných důvodů byli bývalými ministry odvoláni i předešlí ředitelé Daniel Dvořák a Ondřej Černý.
Jsou přesvědčeni, že taková míra nekompetence není slučitelná s funkcí ministra kultury, který je jedním z nejvyšších státních úředníků ČR. "Jako její občané a jako umělci její první scény vás, pane premiére, žádáme, abyste pana Jiřího Balvína z tohoto místa okamžitě odvolal. Je nutné, aby resort kultury byl řízen silnou erudovanou osobností s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností. A to zdaleka nejen k Národnímu divadlu, ale k celé české umělecké a kulturní sféře vůbec," prohlásili Dočekal a Zuska, který svou rezignaci stále nevylučuje.
Podle nich je zřejmé, že tato kauza je dalším příkladem růstu neprofesionality a personální krize ve společnosti.
"Píšeme, že vyjadřujeme svůj občanský postoj a to je na tom to nejpodstatnější... My už zažíváme tuto situaci přinejmenším potřetí, kdy byl naprosto bezdůvodně a nekompetentními ministry vyřazen ředitel Národního divadla," řekl v telefonickém rozhovoru Dočekal. Nejvíc výpovědí přitom dali herci z jeho souboru, zatím prý s nimi nejednal.
"Rozhodli se o své vůli. Já jsem na dovolené a čekám, jaká bude reakce ministerstva kultury a jak dopadne jednání opět instalovaného ředitele Buriana, který přijal svou funkci s podmínkami," dodal Dočekal.
Ředitel Burian dnes zveřejnil osm podmínek, které si klade pro setrvání ve funkci. Chce například získat znovu kladné stanovisko expertní konkurzní komise i kladný názor garanční rady české první scény a aby se umělecké vedení, které rezignovalo, opět ujalo svých funkcí.