Orestovaná antika jako retro

Kultura
17. 3. 2011 15:30
Vlevo teta Helena (Ladislav Hampl), vpravo Orestek (Ivan Lupták). Uprostřed Agamemnon/ Menelaos (Miloslav Mejzlík).
Vlevo teta Helena (Ladislav Hampl), vpravo Orestek (Ivan Lupták). Uprostřed Agamemnon/ Menelaos (Miloslav Mejzlík).

Návrat do dětství aneb chvála infantility; jednou z nejpozoruhodnějších premiér našeho divadelního prostředí je projekt režiséra Jan Friče a dramaturgyně Lucie Ferenzové nazvaný jednoduše Orestek, který se hraje od pátku 11. března v pražském Divadle Na zábradlí. 

Antická dětská úderka v akci.Zdá se, že antika mladé tvůrce stále provokuje a inspiruje: spolužáci Friče a Ferenzové z DAMU Petr Kolečko a Daniel Špinar ji ohledávají v Kauze Médeia v malostranském Rubínu, další vrstevnice Petra Tejnorová v inscenaci IAS ON ME DE A zas v Alfredu ve dvoře. Jan Frič, žák Jana Nebeského, vyšel z antických materiálů (autorský kredit byl původně přiřčen "kolektivu antických autorů", nyní se uvádí "Euripides a kolektiv", čímž se navazuje na předchozí Fričův počin Na zábradlí: autorem jeho Tartuffe Games je „Pan Molière a kolektiv". 

Orestek znamená nejen hlavního hrdinu  - kterým je tedy dětský, malý Orestes - ale především retrovizi pro nás všechny, kteří jsme prožívali dětství v osmdesátých a dospívání v devadesátých letech. Ve volbě hudby, v atmosféře, vizuální estetice: taková dětská nafukovací křidélka pro neplavce, ale i barevné plovací kolo jsou vcelku stručným a efektním podobenstvím jak dětství, tak právě doby. Zrovna tak fungují, snad už od časů Rychlých šípů nebo Karla Poláčka, jako synekdochy dětství kraťásky, kšandy a punčocháče. Zde ovšem ze zaručeně pružných umělých materiálů. V devadesátkovém retru má Frič zalíbení - připomeňme jeho discoseriál House of Love v Rubínu. 

Klytaimnestra (Kristina Maděričová) a její milenec Aigisthos (Ladislav Hampl).Antický mýtus je přeložen do srozumitelně současné podoby. Tatínek bojuje v zahraničí ("je na montáži"), maminka si přivede jiného pána, a když se tatínek vítězně vrátí, maminka s novým tatínkem ho zabijí. Helena není spokojená v stereotypním manželství, "hledá něco nového" a mimoděk způsobí krvavou řež. Bydlí se v paneláku, vraždí se v koupelně. Posel je messenger, děti vytvářejí sídlištní partu a pomsta otce je vlastně jedno velké dobrodružství: ti akčnější mají skutečně podobu sídlištních rváčů. Není náhodné převracení mužského a ženského principu, jak je (mylně) vnímáme skrze stereotypy. Razantní jsou dívky, naopak Orestek (Ivan Lupták) je spíše chráněnec, Pyladés (Gabriela Pyšná) a Elektra (Natálie Řehořová) jednoznačně určují běh dění. Ladislav Hampl hraje krásnou Helenu i rovněž neodolatelného svůdce Aigistha. Dvojlomnost postav zdůrazňuje obsazení více rolí i v případě Miloslava Mejzlíka, který je Agamemnonem i Menelaem. 

Fričova inscenace je divokým rejem vtipům, odkazů i žertů včetně "televizního" receptu na orestovanou chobotnici, písně Voyage voyage nebo (opět dětských!) her na skákání panáka a gumy s pokřikem "jedna dvě, hybris jde...", v němž se divák může občas ztratit. Ale to není na škodu, nechá-li se unášet a stylem jízda na horské dráze bez brzd se pak probere až na konci. 

Divadlo Na zábradlí, Euripides a kol., Orestek (Variace na antické téma). Scénář Lucie Ferenzová a Jan Frič, režie Jan Frič. Premiéra 11. března 2011.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: divadlo na zábradlí / patrik borecký

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ