Plzeňské Divadlo Alfa uvádí hru Na půdě podle animovaného filmu

Kultura
22. 10. 2015 16:57
Inscenace Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny v režii výtvarníka Jiřího Barty.
Inscenace Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny v režii výtvarníka Jiřího Barty.

První premiérou nové divadelní sezony plzeňského Divadla Alfa je pohádka Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Podle svého stejnojmenného celovečerního animovaného filmu z roku 2009 ji pro divadlo volně upravil a režíruje výtvarník Jiří Barta. Představení, určené pro děti od šesti let, mělo již ve čtvrtek předpremiéru, oficiální premiéra bude v pátek.

Blanka Josephová-Luňáková (vpravo) v roli Vilmy a Bob Holý jako žák v inscenaci Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.Stejně jako ve filmu, oceněném mimo jiné Českým lvem za výtvarný počin, slibuje i divadelní představení kouzelný až detektivní příběh ze zaprášené půdy, kde odložené hračky svedou nelítostný boj se Strážcem času, řekl dnes ČTK Barta. Inscenace je jeho prvním autorským divadelním počinem. I když divadelní práce je od animovaného filmu značně rozdílná a živější, obě oblasti mají podle něj i něco společného. "Je to způsob vyjadřování. To, co divadlo používá, určitou náznakovost, stylizaci, jakýsi poetický způsob. Tenhleten způsob metafor používá animovaný film také, pokud mluvíme o krátkém autorském filmu," řekl.

Divadelní příběh je obdobný jako ve filmu. Některé postavy jsou upravené, další mají jiné role či jména, princip ale zůstává stejný - boj dobra a zla. "Negativní postavou je hodinář, profesor Miloš Hedvábný, který ovládá čas skrze velké sloupkové hodiny. V okamžiku, kdy se čas poruší, se snaží čas napravit, ale potřebuje k tomu sošku anděla. Unese proto panenku Elišku, zazdí ji do anděla a postaví ji do hodin," popsal autor. Eliščini kamarádi z půdy - medvídek Mucha, rytíř Krasoň a školák - svoji panenku hledají a nakonec ji vysvobodí. Na snímku jsou Petr Borovský (vlevo) jako Mucha a Robert Kroupar v roli Krasomila.

Inscenace kombinuje film, loutky i lidské herce. Filmový úvod natáčeli autoři v létě na jedné skutečné půdě v Plzni. Objeví se tam skříň, která je pak ústředním bodem divadelní scény. Ve skříni, v jejích policích a šuplících totiž žijí odložené hračky. V úvodním filmu se objevují reálné hračky, na jevišti se promění v herce a loutky. "Je tam přitom takový princip, že pokud vidíme hračky zdálky, hrají je loutky, a když jsou v detailu, hrají živí herci," řekl ředitel Alfy Jakub Hora, který dal loni Bartovi podnět, aby zkusil svůj film převést na divadlo.

V inscenaci se představí většina herců Divadla Alfa, původní filmovou hudbu její autor Michal Pavlíček částečně upravil a doplnil. Barta se ujal režie, výpravy i textu, dramaturgicky mu pomáhala Anna Vášová.

Divadlo Alfa uvede v letošní sezoně opět čtyři premiéry, podle Hory jsou rozdělené tak, aby pokryly všechny věkové kategorie dětského diváka od předškoláků po starší děti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němeček Pavel

Další čtení

Maršál Koněv mizí z očí. Radnice Prahy 6 nechala 3. dubna 2020 odstranit z podstavce sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a následně do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město.

Rusy pořád štve zrušená socha Koněva. Češi je zase poslali někam

Kultura
15. 5. 2025

Benefiční koncert v pražském Karlíně dnes zahájí letošní festival ZUŠ Open

Kultura
14. 5. 2025

Herec Robert De Niro získal v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu

Kultura
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ