Státní opera Praha zahájí svou poslední sezonu v dosavadní podobě 18. srpna tradičním Verdi festivalem. Plánovaná transformace pražské operní scény počítá s tím, že se k 1. lednu příštího roku majetkově propojí s Národním divadlem. Šéfem uměleckého souboru opery se 1. července stal slovinský operní režisér a scénický výtvarník tvořící pod jménem Rocc. K němu i k transformaci má většina zaměstnanců opery výhrady.
"Ministerstvo kultury slíbilo podrobnější údaje k reformě Státní opery a Národního divadla do konce září," řekl pověřený ředitel Státní opery Praha a zároveň šéf Národního divadla Ondřej Černý. Již dříve zdůraznil, že obě instituce mají naplánovány sezony 2011 až 2012, které chystané změny nijak neovlivní. V průběhu divadelních prázdnin přijal výpověď bývalý ředitel Státní opery Radim Dolanský, který působil jako produkční. "Zůstávám zástupcem odborů a dál budu spolupracovat na koncepci Státní opery," podotkl Dolanský.
Hlavním důvodem reformy pražské operní scény je podle ministra kultury Jiřího Bessera především účelné vynakládání finančních prostředků, nicméně zaměstnanci Státní opery trvají na samostatnosti obou souborů a obávají se o pokles umělecké úrovně. Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru podepsalo přes 18 tisíc lidí.
Černý naopak tvrdí, že transformace vytvoří podmínky pro zlepšení umělecké kvality představení. Ministr Besser musel svůj postoj nedávno vysvětlovat v Senátu i TOP 09. Transformaci obou operních domů pokládá za nutnou a vynucenou z hospodářských i dramaturgických důvodů. Výtky proti ní prý vycházejí z nepravdivých informací. Senát přes ministrovy námitky poměrně těsnou levicovou většinou označil propojení Státní opery s Národním divadlem za nevhodné, nekoncepční a nedůvodné. Po ministerstvu chce vypracování a předložení koncepce transformace.
Besser odmítl tvrzení, že by transformaci plánoval bez analýz a podkladů. Podle něj konkrétní úspora ze sloučení k 1. lednu 2012 bude 22,3 milionu korun, další úspory si slibuje od procesně-personálního auditu Státní opery i ND.
Tenorista Lubomír Havlák jako zástupce organizátorů petice namítá, že letos by hospodaření Státní opery mělo skončit se ziskem až 14 milionů korun, což by mohlo zahladit loňský deficit ve výši 13,53 milionu korun. Podle Havláka Opera fakticky přestane od ledna 2012 existovat, protože bude podřízena ND. Zástupce odborů Petr Pergel před časem navrhl zachovat samostatnost Státní opery a její opery a baletu a změnit rozdělování příspěvku ministerstva kultury, které podle jeho názoru znevýhodňuje Operu vůči Národnímu divadlu. Výhrady vznesl i k uměleckému šéfovi Roccovi, u něhož odborářům vadí jeho mládí a údajná nezkušenost.
Transformace vedle majetkového propojení počítá se zachováním umělecké samostatnosti orchestrů a sborů obou institucí. Stejně tak bude zachována značka Státní opera Praha, budou však sloučeny baletní soubory a soubory sólistů opery ND a Státní opery. Obě instituce budou tvořit samostatné účetní jednotky.