Přátelství, to je někdy víc než láska

Kultura
10. 11. 2011 14:00
Ženy na pokraji nervového zhroucení: zleva Kateřina Liďáková (Blanche), Marta Bačíková (Marie) a Helena Čermáková (Jane).
Ženy na pokraji nervového zhroucení: zleva Kateřina Liďáková (Blanche), Marta Bačíková (Marie) a Helena Čermáková (Jane).

Městské divadlo Zlín uvedlo na své malé scéně ve studiu Z teprve jako druhé v republice hru švédského dramatika, scenáristy a prozaika Per Olova Enquista Blanche a Marie. Zvláštní pseudobiografickou hru, v níž se setkávají vědkyně Marie Curie-Sklodowská a někdejší "královna hysteriček", pacientka slavných psychiatrů J. M. Charcota a Sigmunda Freuda Blanche Wittmanová, režírovala Anna Petrželková.

Ženy jsou v bílém, muži v černém. Sigmund Freud je zdvojen (hrají ho Zdeněk Lambor a Marek Příkazký) a vystupuje jako dvojjediný kabaretiér a průvodce dějem; Charcot (Gustav Řezníček) je v decentním obleku. Bílý prostor může být laboratoří, ordinací, nemocničním pokojem anebo taky žensky "jemným" budoárem, čímž vším se skutečně postupně stává. Nad ním je ochoz oddělený plexisklem: z něj muži, někdy i zcizeně s mikrofonem, pozorují, komentují a shora ovlivňují ženský svět.

Blanche a Marie ve zlínském divadle.Blanche a Marie se ovšem míjejí: nejde o přítelkyně. Hra líčí Wittmanovu ve fázi po vyléčení hysterie jako asistentku Curie-Sklodowské. Reálná Wittmanová sice v laboratoři pracovala, že by to bylo u Curie-Sklodowské, nebylo prokázáno. Ani ve hře, ani na zlínském jevišti se mezi nimi nerozvíjí žádný vztah, jsou prostě vedle sebe a každá líčí svoje vlastní trauma s láskou: Blanche od neradostného dospívání přes pobyty v blázinci a osudový vztah s Charcotem a Freudem; Marie svou laboratorní osamělost, z níž ji vytrhne jen krátká a v zásadě nešťastná aférka se ženatým mužem. Postava šantánové zpěvačky a prostitutky Jane Avrilové (Helena Čermáková), která se z ničeho nic zjeví a z ničeho nic pak zas zmizí, je pak zcela zbytná a retarduje děj.

Způsob, jakým hraje Marta Bačíková svou Marii, tedy jako ženu soustředěnou, chladnou a tvrdou, která jen jedinkrát dá průchod emocím, je fascinující; to Kateřina Liďáková jako Blanche zůstává u konvenčního ztvárnění hysterie. Gustav Řezníček podává coby Charcot vynikající studii alibismu, muže, který by leccos chtěl, ale lecčeho se bojí, tak se to z toho zkouší různě trapně vybruslit a jinak trapně zas něco aspoň něco získat: často u toho těká, potí se a jindy je zas zcela suverénní.

Je škoda, že režisérka Petrželková nenašla k Enquistově hře klíč, jak se to povedlo Janu Nebeskému v Divadle Na zábradlí. Její pojetí je pohříchu ilustrativní, což u tak invenční a talentované tvůrkyně, mezi jejíž majstrštyky patří neodekadentní inscenace Cenci v ostravském Národním divadle moravskoslezském nebo komediální Romeo a Julie v Divadle Petra Bezruče a která svou profesionální kariéru zahájila netradičním (a opět z vizuálního hlediska podobně "bílým") přečtením Ibsenovy Nory ve Státním divadle v Košicích, zklame. Hra sama je navíc natolik problematická, že silný inscenační náboj potřebuje. Co je naopak vrcholně originální a pozoruhodné, je původní hudba, za níž stojí Mario Buzzi - což je u tohoto autora téměř pravidlem. Sečteno, podtrženo: zlínská Blanche a Marie nabízí dva pozoruhodné herecké výkony, ale jinak toto (v principu chvályhodné) vybočení z tradičně měšťanského repertoáru příliš nevyšlo.

Městské divadlo Zlín - Per Olov Enquist: Blanche a Marie. Překlad Zbyněk Černík, režie Anna Petrželková. Premiéra ve Studiu Z 5. listopadu 2011.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Městské divadlo Zlín

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ