Gastronomické performance, vycházející ze známých divadelních her, umožní návštěvníkům Pražského Quadriennale dramatické příběhy nejenom zhlédnout, ale doslova si je vychutnat. Tato světová přehlídka divadla a scénografie, letos za účasti umělců ze 78 zemí, se uskuteční potřinácté. Specialitou letošního ročníku, který se uskuteční od 18. do 28. června, budou také živé akce s názvem Tvůrci, které se uskuteční v prostorách Galerie u Betlémské kaple.
"Pod vedením islandské kurátorky Rebekky A. Ingimundardóttirové budou umělci v centru Prahy rozvíjet scénografickou disciplínu v tom nejširším slova smyslu. Každý den bude moci kdokoliv obdivovat performativní stránku kulinářského umění a prozkoumávat hranice mezi světem divadla a gastronomie. V prostorách galerie vznikne improvizované restaurační zařízení uzpůsobené pro divadelní produkci, kde bude možné sledovat nejenom vizuální stránku pokrmů, ale také umělecký způsob jejich přípravy, servírování a konzumace," řekla mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová.
Každý divák si tak bude moci obrazně i doslova vychutnat originální příběh tak, jak ho umělec za použití pokrmů vyjádří.
Tento nápad se zrodil v hlavě řeckého scénografa Ekaviho Whitlock-Blundella, který se zaměřuje na zkoumání jídla jako materiálu a tvorbu kulinářských příběhů napříč různými médii. V jeho představení Višňový sad (de)konstrukce uvidí příchozí na scéně všechny ingredience přímo v hlavních rolích Čechovových děl. Publikum pak bude moci rozhodnout o jednotlivých osudech a změnit dějovou linku celé hry.
Kanadský soubor předvede nekonvenční zpracování Strindbergovy Slečny Julie. Původně naturalistické drama, zahrnující ironii, třídní nerovnosti, nevěru a dokonce sebevraždu, má být v podání nejrůznějších ingrediencí zajímavou podívanou.
Kyperská skupina umělců vystupující pod názvem Paravan uvaří své odlehčující představení podle receptu zázračného omlazování. Způsob přípravy jídla proběhne po vzoru experimentální operace, z níž bude nakonec servírován jedinečný lékařský objev. Naopak s hlubokou myšlenkou se ve hře s názvem Jinakost představí tvůrci z Thajska. Skrze svou exotickou kulturu a kuchyni navodí v divácích pocit osamělosti a odlišnosti. K vytvoření takového emocionálního tlaku se nechali inspirovat absurdním dramatem Služky.
Program Pražského Quadriennale se letos poprvé odehraje v historickém centru Prahy, uvnitř významných staveb a památek města i ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se uskuteční divadelní představení, pouliční performance, instalace ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky a diskuse s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla, scénografie či filmu.