Spát s holkama, kdo to kdy viděl

Kultura
27. 1. 2011 14:30
Marina (Jana Pidrmanová) a její muži.
Marina (Jana Pidrmanová) a její muži.

Lesby, umění a komunismus slibovalo Divadelní studio Továrna v dramatizaci románu ruského autora Vladimíra Sorokina Třicátá Marinina láska v režii Viktorie Čermákové. Premiéra proběhla ve středu na Nové scéně v Praze.

Marina, zdánlivě bezstarostná dívka, střídá muže i dívky, učí na piáno, hledá lásku (zatím jich bylo devětadvacet - a ta pravá vášeň nikde) a taky smysl života na konci osmdesátých let v Sovětském svazu. Lidé kolem ní odcházejí do emigrace nebo do vězení, ale stýká se i s členy ÚV. Láska nakonec přichází - ironií osudu (nebo autora) v hořce absurdní podobě. 

Některé chvíle Třicáté Marininy lásky byly velkolepé.Tradiční obtíž Divadelního studia Továrna představují režie Viktorie Čermákové, v nichž obvykle „cosi" nefunguje. Málokdy je k dispozici taková koncentrace pozoruhodných hereckých osobností, inspirativní prostor a nikoli nezajímavý text jako v projektech Továrny, ať už šlo o Políbila Dubčeka, Poslední oheň nebo Českou pornografii. Čermákovou byl vždy tento potenciál ne-li přímo zmarněn, pak přinejmenším nevyužit. Kromě nedostatku režijní invence někdy neseděly ani elementární věci (jako řád a organizace dění a pohybu na jevišti). Tyto záležitosti se samozřejmě promítly i do Třicáté Marininy lásky, zdá se však, že zdaleka ne v takové míře. 

Sledujeme poněkud neuspořádané pásmo, z něhož můžeme téma dusivé diktatury spíš jen tušit. Atmosféru prostředí disidentů nebo dekadentních nekonformních umělců musíme rovněž sami vycítit jako slepci na orgiích. Také „erotická" linka s hledáním lásky (a orgasmu) má podivně rozmělněný charakter. Marina (Jana Pidrmanová) působí hlavně typem: vnadná dívka v obepnutých bílých minišatech jistě vzbuzuje touhu v kdekom; své skalpy na opasku milostných trofejí však rozhodně netrápí - a oni ji taky ne. Občas zachytíme, že je trochu nešťastná, což se projevuje zejména pobíháním na jevišti a voláním typu „pane bože!".

Cvičenky při kolektivní zábavě.Zpočátku nabírá představení tempo jen velmi zvolna. Úvodní sekvence s prý dekadentním aristokratem (Vladimír Marek) by ještě šla, byť z ní přímo volá nevyužitost, ale linie s disidentem Míťou (poněkud patetický Miloslav König) vzbuzuje spíš úsměv. Zcela naprázdno vyznívá lesbický motiv, pokud za něj nepočítáme několik (polo)nahých ženštin na jevišti a jednu víceméně sterilní milostnou scénu - při takovém zpracování by bylo lépe snad „lesbos" z inscenace úplně vyškrtnout, takhle totiž zobrazení hledání sexuální identity a tématu homosexuality zavání zneužitím a lacinou senzacechtivostí. 

Cosi se ovšem zlomí scénou „zahraničního večírku" v hotelu Metropolitan, kde má dění najednou švih i smysl. Odtud Třicátá Marinina láska graduje přes setkání se soudruhem Rumjancevem (výtečný Jiří Štrébl) až po fantaskní baletní budovatelskou scénu nástupu do továrny. V ní kulminuje divácký zážitek - a kdyby tím inscenace končila, mohli bychom si říct s klasikem "konec dobrý, všechno dobré". Ale smrtí boj nekončí: následuje ještě další, neúměrně dlouhá a v zásadě trapná sekvence parodující nejrůznější projevy socialistického režimu, především nesnesitelně byrokratickou řeč. Tahle pasáž je už zhola zbytečná, didaktizující a oslabující původní silné sdělení. Koho nezamrazí při zmíněné scéně z továrny, toho už nezamrazí vůbec - a ostatní diváky to jen otráví. 

Není nouze o baletní vložky. Tahle byla zrovna povedená.Kdyby odpadla závěrečná část a trochu se dramaturgicky pročistilo a proškrtalo předchozí dění, byla by z toho výborná inscenace. Takto zůstává sympatickým pokusem s několika silnými momenty. Platí ovšem, že očekávání vybuzená anotací, v níž se to hemží sexem, dekadencí a Sovětským svazem, by nebyla naplněna ani tak; to se ovšem v divadle stává málokdy. Bod k dobru získává promítaný portrét Jiřího Štrébla průběžně se proměňujícího v Miroslava Sládka. 

Divadelní studio Továrna - Vladimír Sorokin: Třicátá Marinina láska. Překlad Libor Dvořák, dramatizace Karel Steigerwald, režie Viktorie Čermáková. Premiéra 26. ledna 2011 na Nové scéně v Praze.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Nová scéna / Jiří N. Jelínek

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ