Divadlo Petra Bezruče v Ostravě chystá premiéru inscenace podle románu Alexandra Dumase staršího Tři mušketýři. Adaptaci přímo pro potřeby ostravského souboru napsal Nikolaj Panev, který hru také režíruje. Slavný příběh pojal jako svéráznou komediální adaptaci či grotesku. Premiéra je naplánovaná na 8. května.
Panev přiznává, že se příběhem mušketýrů volně inspiroval. Ponechal ale dějovou linii první poloviny prvního dílu slavného románu. Tedy dění kolem intrik kardinála, který se snaží kompromitovat francouzskou královnu Annu Rakouskou. "Zajímal jsem se ale hlavně o to, co mušketýry spojuje, a to je jejich přátelství. Každý je jiný, každý svým způsobem posouvá jiného vpřed," uvedl.
Zachoval prý romantický rozměr předlohy, ale navrch přihodil hodně zábavy a takřka artistických kousků nejen s kordy. Tři mušketýři podle něj nadále zůstávají dobrodružnou komedií, příběhem pro všechny muže s klukovskou duší a ženy s romantickým srdcem. "Je to retrokomedie se současnou příchutí. Hra o tom, že přátelství musí byt chráněno," doplnil režisér inscenace.
Dramaturgyně divadla Daniela Jirmanová dodala, že děj ostravské verze příběhu se odehrává v muzeu. "Je to i proto, že jde ve hře hodně o hodnoty jako čest, spravedlnost či ochota se obětovat. V dnešní době lidé na tyto hodnoty bohužel zapomínají. Jeví se mnohdy jako muzejní exponáty. Chceme tak připomenout, že stále existují," vysvětlila Jirmanová.
Hlavní roli ztvárnil Vojtěch Říha, v rolích jeho zkušenějších přátel se představí Dušan Urban, Lukáš Melník a hostující student ostravské konzervatoře Jakub Burýšek. V dalších rolích se objeví Markéta Haroková, Ondřej Brett, Norbert Lichý a další. Scénu navrhla Pavla Kamanová, kostýmy ušila Jitka Nejedlá.
Divadelní režisér a dramatik Nikolaj Penev se narodil v Bulharsku. Na univerzitě v Sofii vystudoval slavistiku, poté režii a dramaturgii činoherního divadla na pražské DAMU. V České republice režijně spolupracoval s mnoha divadly. Hrál v divadelních inscenacích v Sofii a v Praze, objevil se také v několika českých filmech jako Kráska v nesnázích nebo Obsluhoval jsem anglického krále.