Ultima Vez se vrací do Prahy, uvede novou hru v předpremiéře

Kultura
10. 3. 2014 16:08
Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995, od té doby mají čeští diváci v Arše možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně.
Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995, od té doby mají čeští diváci v Arše možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně.

Předpremiéru svého nového představení uvede v pražském Divadla Archa světově proslulý taneční soubor Ultima Vez. Vlámský choreograf Wim Vandekeybus v projektu Talk to the Demon zkoumá, jak sociální sítě a média působí na emoce a myšlení dětí, jak děti tato média používají a jak jsou jimi naopak využívány až zneužívány. V Praze inscenaci uvede 4., 5. a 6. dubna.

První z večerů bude také součástí oslav 20. sezony Divadla Archa, které se plánují na 4. dubna. V představení budou účinkovat dvě desetileté děti, šest tanečníků a herec Jerry Killick, člen slavného britského divadelního souboru Forced Entertainment. Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995, od té doby mají čeští diváci v Arše možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně, často záhy po světové premiéře nového díla.

Tentokrát je Archa spolu s Vlámským královským divadlem koproducentem nového představení. Během týdenní rezidence v Praze bude představení dokončeno a pražští diváci budou mít možnost vidět představení dříve než zbytek světa.

Vandekeybus založil soubor Ultima Vez v roce 1986. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem plným konfrontací, výbušnosti, emocí a energie, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, "imaginární katastrofa" a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. Ve všech jeho představeních se prolínají tanec, hudba, divadlo, projekce, hudba a světlo v jeden celek.

V novém představení nejde o první práci souboru s dětmi. "V projektu Talk to the Demon jsem chtěl pracovat vždy s jedním dítětem a zkoumat, jak jeho přítomnost působí v představení mezi dospělými. Dítě si okamžitě vytvoří od zbytku účinkujících ironický odstup, dokáže být flexibilní, umí mezi ně ale také zapadnout a stát se jedním z nich. Je velmi přirozené a méně se kontroluje, a právě v tom je jeho krása a zvláštní citlivost. Představení není politické, je spíše osobní. Obecná moudra, omyly a klišé můžeme zpochybnit, stačí jen obrátit role," říká Vandekeybus.

V představení sleduje sílu nevinnosti a vliv sociálních sítí a médií na emoce a myšlení dětí. Na rozdíl od řady svých předchozích choreografiích, ve kterých pracoval s různými zvuky a hudebním doprovodem, zkoumá ticho a jeho možnosti v kontextu divadla. Démoni v názvu pak odkazují na temné stránky v každém člověku. "Jsou neviditelní, ale přesto ovlivňují stav našeho bytí," uzavírá Vandekeybus.

Autor: ČTK Foto: www.ultimavez.com/Danny Willems

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ