Ústecké divadlo má pořád nejistou budoucnost

Kultura
21. 2. 2014 16:06
Činoherní divadlo.
Činoherní divadlo.

Do divadelního grantu se v Ústí nad Labem zřejmě nikdo nepřihlásil. Radnice chce činohru ve městě zachovat, se současným souborem ale nepočítá. Žádost o grant nepodalo ani Činoherní divadlo, což zřejmě znamená konec souboru ve městě. Divadlo, známé jako Činoherní studio, ve městě působí 42 let.

"Po zkušenostech, které máme za poslední roky, bohužel nevidíme v tuto chvíli v kolektivu Činoherního divadla osobnost, nebo osobnosti, se kterými bychom byli schopni jednat a dospět k racionálnímu řešení," řekl radní města Pavel Dlouhý (ČSSD). Vedení města má teď na stole čtyři varianty, jak činohru v Ústí nad Labem zachovat. Jaké to jsou, ale odmítl říct. "V průběhu několika málo dní vybereme tu nejvhodnější," doplnil Dlouhý. Zároveň odmítl, že by Činoherní divadlo dostalo peníze formou dotace.

Divadelníci nepodání žádosti zdůvodňují údajně špatně vyhlášeným grantem. Rada města na konci ledna rozhodla, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun. 

"Nesouhlasíme s tím, kdy a jakým způsobem bylo grantové řízení vypsáno. Nejsme schopni naplnit podmínky grantu a nechceme se jako divadlo vystavovat případnému postihu za nedodržení podmínek," řekl ředitel divadla Vladimír Čepek. Soubor tvrdí, že za osm milionů korun by celý rok fungovat nemohl. "Částka osm milionů korun by znamenala, že město by každému návštěvníkovi divadla přispělo ke vstupence 700 korun z městského rozpočtu. Ve finančních možnostech města víc není," vysvětlil Dlouhý.

Město nabídlo divadlu i odpuštění nájmu ve výši jednoho milionu korun a garanci osmimilionového financování do roku 2017. To jeho vedení odmítlo. "Bylo to krásné vstřícné gesto, ale neměnilo podmínky toho grantu," řekl  ředitel Čepek.

Špatní hospodáři

Divadlo podle vedení města navíc špatně hospodařilo a porušovalo i nájemní smlouvu, kterou má s městem na pronájem budovy divadla. Podle dostupných informací dál pronajímalo prostory divadla bez souhlasu majitele budovy, tedy města. "Ano, je to tak," řekl Dlouhý. Divadlo pochybení připustilo. Podle jeho mluvčí Jany Válkové jde zřejmě o smlouvu na pronájem divadelního baru. "Považujeme ale tento problém za účelově podaný, protože magistrátní úředníci sem chodí na kontroly pravidelně a nikdy s námi tuto věc neřešili," řekla Válková.

Co bude se souborem dál, zatím vedení divadla netuší. Na příští týden divadelníci svolali veřejné sezení, na které pozvou i všechny zastupitele. Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu. Městští zastupitelé se sejdou 3. března.

Ústeckému divadlu přichází už tři týdny podpora z celé republiky. Petici na jeho podporu zatím podepsalo téměř 12 tisíc lidí. Činoherní divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna.

Není to dotace, je to investice

"Je to velká rána nejen pro herce a pro další umělecké pracovníky, protože ústecká scéna byla líhní moderního divadla. Byť se tam měnili umělečtí šéfové, tak tuto základní vlastnost nesla dál," reagovala na zprávu o pravděpodobném konci ústeckého souboru děkanka Divadelní fakulty Akademie múzických umění Doubravka Svobodová. Podle ní jde o další důkaz špatného systému financování kulturních zařízení. "Politici nedokážou dohlédnout důsledky svých rozhodnutí. To, že se mají rušit herny, ví každý. Ale co udělá zrušení divadel a některých kulturních institucí, nedohlédne nikdo," řekla.

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada upozornil, že každá koruna do divadla není dotací, ale investicí, která se do rozpočtu vrací třikrát. "Tento soubor nemůže zaniknout vlivem nekompetentního přístupu k jeho financování. Nemluvě o výchově mladé generace, uchování kulturních aspektů v politice, podnikání, či v mezilidských vztazích. To vše dlouhodobě Činoherní studio naplňovalo," uvedl. Důsledkem je podle něj likvidace hodnot, pro Ústecký kraj nevratitelných.

Už 6. února vyjádřili podporu Činohernímu divadlu v Ústí nad Labem účastníci protestního setkání v historické budově Národního divadla v Praze. V úvodu upozornil šéf jeho činohry Michal Dočekal na nekompetentní zásahy do kultury v posledních letech. "Problematika financování divadel je u nás nevyřešená hodně let," řekl. Na Nové scéně se vzápětí konal benefiční večer, petici podepsaly stovky umělců i diváků.

Autor: ČTK Foto: ČTK , www.facebook.com

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ