O přenesení do Paříže roku 1666 se v srpnu ve Státní opeře Praha pokusí francouzská divadelní společnost La Fabrique à théâtre a její režisér Jean-Denis Monory. Uvede Molièrovu komedii Lékařem proti své vůli v podobě, jak ji mohli vidět diváci při premiéře.
Molièrova fraška Lékařem proti své vůli si podobně jako populární Zdravý nemocný bere na mušku lékařské povolání, hypochondrii, mastičkáře a různé šarlatány i falešné a hloupé měšťanské způsoby. Hlavním hrdinou je drvoštěp Sganarel, který se vlivem jednoho velkého nedorozumění stane lékařem, aniž by o to stál. Svůj lékařský um je pak navíc nucen uplatnit v domě bohatého Geronta při léčbě jeho dcery Lucindy, která z nešťastné lásky „onemocněla" němotou. Začíná tak kolotoč omylů, nedopatření a zmatků, které pro Sganarela skončí téměř tragicky: jen o fous unikne šibenici.
Představení ve Státní opeře Praha se uskuteční v rámci festivalu Letní slavnosti staré hudby. Projekt vznikl díky spolupráci českého sdružení Collegium Marianum a jeho francouzských partnerů. Divadelní společnost La Fabrique à théâtre se pokusí zpřítomnit francouzské barokní divadlo se všemi jeho aspekty - znít bude autentická, deklamovaná Molierova francouzština v barokní výslovnosti (s českými titulky), výraznou úlohu hraje typická gestika a choreografie, svit svíček na jevišti i stále znějící hudba. „Barokní divadlo nám svou formou nabízí nové (a přitom tak dávné) čtení oněch velkých textů francouzského repertoáru, jakési výmluvné oprášení, jež vyzývá diváka nejen k cestování časem, ale i k tomu, aby odložil rozum stranou a nechal se dojmout," uvádí režisér Jean-Denis Monory.
Státní opera Praha uvede Molièrovu komedii Lékařem proti své vůli 6. srpna, což je den, kdy byla uvedena i pařížská premiéra v roce 1666.
Foto: Jean Gauthier