Zoborské (po)vzdechy: Divadlem za lepší příští

Kultura
24. 9. 2012 15:00
Handa Gote a jejich magické Mraky.
Handa Gote a jejich magické Mraky.

Hned v úvodu letošní Divadelní Nitry byly uvedeny dva projekty, řekněme, aktivistického divadla, které mají navíc společný i další aspekt - obě inscenace vznikly v koprodukci přímo s festivalem Divadelní Nitra: Otevřeni všemu a Dva v tvém domě. V nastoleném duchu se pak s přestávkami pokračovalo celý víkend.

Fakt koprodukce je chvályhodný a správný; festivaly by si měly nejen vybírat z již hotového, ale iniciovat i vznik dalších projektů. To, že se tak zhusta děje právě na platformě "globalizačního" divadla, je již smutnější, stále však asi logický fakt.

Otevřeni všemu.O zahájení festivalu se postaralo představení argentinské choreografky Constanzy Macrasové a jejího berlínského souboru DorkyPark Otevřeni všemu, v němž účinkovali také Romové z různých koutů Evropy, především ovšem z Česka. Mix písní, tanečních výstupů a osobních zpovědí měl celkem snadno předvídatelný průběh - akcent na muzikální a pohybovou nadanost romského etnika, svobodný duch "cikánství", těžké podmínky, z nichž se obtížně dostávají, a také předsudky většinové společnosti. Zkrátka, Otevřeni všemu jsou vlastně takoví Cikáni jdou do nebe pro nové tisíciletí. Některé momenty byly půvabné, zejména písně s originálními texty (slogan "Just because I wear like this doesn´t mean I´m a communist"!). Některé hudebně-taneční ambaláže či bez sentimentu vyprávěné životní osudy z romských ghett také dokázaly zaujmout, na druhou stranu pro -přinejmenším československé - publikum jde o všeobecně známé zážitky a pocity. Rozumím důvodům vzniku tohoto projektu i jeho poselství, je ovšem otázka, jsou-li takové věci účinným protijedem vůči nechutným xenofobním náladám a rasistickým předsudkům a zda taková záležitost obstojí esteticky. Loni uvedla Nitra vynikající maďarskou inscenaci Lovecké scény z Dolního Bavorska, která rovněž - a podle mého daleko účinněji - bojuje s netolerancí, avšak činí tak výsostně divadelní formou.

Druhý případ, Dva v tvém domě, je dílem ruského souboru teatr.doc z Moskvy, který se specializuje na dokumenátrní divadlo. V režii teprve pětadvacetiletého režiséra Talgata Batalova rekonstruuje žhavou současnost v lukašenovském Bělorusku na absurdním příkladu básníka a prezidentského kandidáta Vladimíra Nekĺajeva, který byl několik měsíců držen v domácím vězení. Zobrazuje bizarní soužití nedobrovolných politických vězňů a vetřelců, jejich okupantů, v prostoru malého bytu. Na tak třaskavé téma jde o poměrně civliní inscenaci s pěti hráči: mírumilovný disident, jeho sarakarstická až vzteklá manželka a tři střídající se strážní. Přítomen je samozřemě i kýč v podobě sympatizujících policajtů a finální vyznění má téměř hřebejkovský smířlivý feeling. Každopádně bylo příjemné vidět, že divadlo tohoto typu lze dělat inteligentně, neideologicky a bez zbytečného tlačení na pilu.

Odvázaný závěr ruské inscenace Dva v tvém domě.V neděli pak mohli festivaloví diváci vidět rumunskou inscenaci X milimetrů z Y kilometrů, další "dokudrama", tentokrát v podání souboru ColectivA z Kluže. V režii Gianiny Cărbunariu se rekonstruovalo jednání komunistických aprátčíků se spisovatelem Dorinem Tudoranem, který marně žádal o povolení k vystěhování, z roku 1985. Čtení úřednického zápisu, v němž si čtyři performeři střídali role, bylo sice reprodukováno na plátno a občas byli zataženi někteří diváci, v častém opakování řady scén byl cítit i jakýsi koncept, přesto působilo zoufale nedivadelně: asi jako produkce brněnského Divadla Feste.

Se všemi třemi produkcemi se tak pojí jedna otázka - ano, traktují závažná témata, o nichž je třeba diskutovat a třeba i hrát divadlo; pokud se tak ale děje nedivadelně, neškodí vlastně i tématu samému?

Aniž si chci přihřívat vlasteneckou polívčičku, všechno vyšlo najevo v kontrastu s inscenací Mraky, dílem Veroniky Švábové a souboru Handa Gote. Mraky jsou jediným českým reprezentantem v hlavním programu - má to logiku v rámci dramaturgie festivalu a je to i v linii lehce přezíravého přístupu Divadelní Nitry k českému divadlu. A tak to má být, protože nastavuje dobrý kontrast k domácí sebeoslavě a poplácávání se po zádech, které jsme viděli naposledy minulý týden v Plzni.

Mraky jsou okouzlující technické divadýlko s řadou poetických momentů. Přesně tak, jak to umějí jen Handa Gote. Zároveň je to vzpomínkové vyprávění Veroniky Švábové o pozoruhodných osudech její rodiny, v nichž se ve zkratce zrcadlí celé české dvacáté století.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Ctibor Bachratý

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ