Známý německý dramatik Marius von Mayenburg odmítl kvůli zákonu o zákazu propagace homosexuality pozvání do Moskvy. Informoval o tom ruský server Colta.ru. V ruské metropoli se měl umělec zúčastnit uvedení několika svých her a přednášet studentům. Von Mayenburg (1972) patří k nejhranějším soudobým německým autorům, jeho dílo je populární i v České republice.
"Pracuji s mnoha umělci, kteří mají netradiční sexuální vztahy, jsou to moji přátelé," napsal německý dramatik vedení moskevského Státního divadla národů a pořadatelům festivalu současného umění, kteří chtěli představit jeho práci a pozvali ho na začátek října do ruské metropole. Výraz "netradiční sexuální vztahy" použil schválně, protože nový zákon, který ruský parlament schválil začátkem léta, "trestá osoby, které navádějí nezletilce k navázání netradičních sexuálních vztahů".
"Nemohu jet do země, kde by se tito lidé cítili diskriminováni státem za svou sexuální orientaci, a nechat to bez reakce. Zároveň ale není mým cílem stát se v Rusku aktivistou. Proto jsem se rozhodl do Moskvy nejet," vysvětlil von Mayenburg, který je teď spojen zejména s berlínským divadlem Schaubühne.
Německý autor je dalším z řady umělců, kteří poslední dobou odmítli pozvání do Ruska, poznamenala agentura RIA Novosti. Například minulý týden tak zareagoval britský choreograf Ben Wright, který se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci. Wright se měl zúčastnit taneční akce pořádané ruským ministerstvem kultury. Jak uvedl v otevřeném dopise, ruský prezident Vladimir Putin "dal jasně najevo, že lidi jako jsem já nejsou v Rusku vítaní".
Britský spisovatel a herec Stephen Fry zase vyzval britského premiéra Davida Camerona k bojkotu olympiády v ruském Soči, která se bude konat příští rok. Putinův "barbarský, fašistický zákon" zároveň přirovnal k perzekuci Židů v nacistickém Německu.
Dramatik odmítl kvůli zákonu proti gayům jet do Moskvy
Kultura
21. 8. 2013 15:49
Proti diskriminaci homosexuálů bojuje i každoročně Prague Pride průvod (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK