Expozice Praha hoří! zavede do nitra planoucího Národního divadla

Kultura
24. 4. 2017 16:35
Reprodukce z publikace František Vejdělek.
Reprodukce z publikace František Vejdělek.

Novomlýnská vodárenská věž, která byla poprvé zpřístupněna veřejnosti, nabídne od 26. dubna stálou expozici Praha hoří! ukazující historii hasičství a požárů v metropoli. Zájemci se ve zrestaurované vodárenské věži seznámí s nebezpečím požárů pro Prahu v minulých stoletích i nedávné minulosti. Výstava ukazuje způsoby, jakými se obyvatelé Prahy bránili proti ničivému živlu i jak se vyvíjely technické možnosti hašení požárů. Na setkání s novináři o tom v pondělí informovala ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová.

"Významným exponátem je věž samotná. Výstava pak nabízí nové technické možnosti, není výkladová, je spíše o dojmech," uvedl autor expozice Tomáš Dvořák.

Expozice zobrazující ohrožení Prahy ohněm nabízí prostřednictvím nových médií, jakými jsou videomapping, animace, videoart nebo virtuální realita, zážitek z kombinace dobových vyobrazení ze sbírek Muzea hlavního města Prahy se současným výtvarným jazykem. Návštěvníka mimo jiné přenese do nitra hořícího Národního divadla, seznámí s úlohou vodárenských věží, požáry v průběhu staletí i příběhy pražského hasičstva.

Na přípravě výstavy spolupracovalo přes 50 kreativců, historiků a techniků. Poslední patro věže nabízí dva okruhy - shrnutí ve formě zpravodajských reportáží a vyhlídková kukátka. Každé z nich zobrazí nejen vývoj hasičské profese, ale také možnou budoucnost hlavního města. Mimo jiné je zde futuristický výjev z hašení požáru v Praze v roce 2117.

Novomlýnská vodárenská věž pochází ze druhé poloviny 17. století, kdy sloužila k zásobování vodou okolní části Nového Města. Na místě současné věže je doložena již v 15. století dřevěná vodárenská věž. V letech 1658 až 1660 vznikla současná věž s šesti patry.

Expozice, stejně jako restaurování věže, se uskutečnily díky dotaci z evropských fondů. Projekt, který nese název Památková obnova historické Novomlýnské vodárenské věže a její zpřístupnění veřejnosti - 1. etapa, vyšel na téměř 38,8 milionu korun. Dotace z evropských fondů činila 29,6 milionu korun, zbytek uhradilo hlavní město Praha. Více informací je na www.muzeumprahy.cz.

Autor: ČTK Foto: , muzeumprahy.cz

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ