Festival nové opery v Ostravě nabídne šest premiér

Kultura
22. 5. 2016 06:00
Skladatel Petr Kotík. Zkouška na festival NODO.
Skladatel Petr Kotík. Zkouška na festival NODO.

Třetí ročník festivalu soudobé opery Dny nové opery Ostrava v letošním roce představí celkem šest premiér. Akce se koná každé dva roky na několika místech Ostravy. Letos od 27. do 30. června. Uvedla to mluvčí Národního divadla moravskoslezského Marcela Bednaříková. Divadlo je jedním z pořadatelů přehlídky.

Letošní představení se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona, v Kulturním centru Cooltour na Černé louce a ve Starých koupelnách v Dolní oblasti Vítkovice.

"Z České republiky bude uvedeno dílo vědce Petra Cíglera. Jeho první opera má rekordně dlouhý název - Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu a pojednává o zdánlivě bizarní přítomnosti chřestýše v domácnosti muže a ženy," řekla mluvčí.

V české premiéře budou provedeny dvě miniopery slavného György Ligetiho Aventures & Nouvelles Aventures. "Autor dílo komentuje jako hláskovou kompozici nebo operu, která se odehrává uvnitř hudby," doplnila. Náročné vokální party přijedou do Ostravy zazpívat sólisté Státní opery v Berlíně.

Dále se diváci mohou těšit na inscenaci No. 42 (V Alpách) zkušeného operního tvůrce z Británie Richarda Ayrese. Jeho hudba se vyznačuje humorem, nadsázkou, přehršlí nápadů i precizní prací s instrumentálním zvukem. Divadelní dobrodružství má v rukou jediná zpěvačka - Dívka. Tuto roli ztvární Lydia Brothertonová.

Legendární skladatel z Řecka Iannis Xenakis bude v Ostravě prezentován trilogií Oresteia, která odráží skladatelovo nadšení pro svět antiky a je komponována na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie. Se sbory pracuje v opeře Jurij Galatenko. "V rámci festivalu budou diváci svědky premiéry taneční opery William William, jak si ji pro sebe nazval skladatel Petr Kotík, který tímto reaguje na čtyřsté výročí Shakespearovy smrti.

Opera byla napsána pro newyorské houslové duo String Noise, pětici tanečníků, jednoho vypravěče a tři zpěváky," popsala.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Obrázek: Antonio Salieri, Joseph Willibrord Mähler. Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo.

Zájem o "kouzelné tóny" Salieriho hudby oživila až fáma o vraždě Mozarta

Kultura
5. 5. 2025

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ