Rodina v době nesvobody je hlavním tématem letošního, v pořadí devátého ročníku festivalu proti totalitě a pro paměť národa Mene Tekel. Týdenní festival začíná v pondělí v Praze a kromě sedmidílného výstavního projektu, konference a série rockových koncertů nabídne mimo jiné rekonstrukci procesu s manželi Hlachovými. Byli odsouzeni komunistickým režimem k mnohaletému vězení za to, že v roce 1949 pomohli emigrovat k smrti odsouzenému národněsocialistickému poslanci Františku Uhlířovi.
Součástí festivalu bude také premiérové promítání dokumentárních filmů. Prvním z nich bude v úterý snímek Gulag 113, který mapuje příběh jednoho z 50 tisíc Estonců, již byli v roce 1941 deportováni do sibiřského gulagu. Film Marcuse Kolgy reflektuje hrůzy sovětských pracovních táborů, v nichž pod Stalinovým diktátem umíraly statisíce lidí hladem a vysílením z otrocké dřiny.
Slovenský snímek Salto Mortale režisérky Anabely Žigové se snaží vyjasnit motivy, které vedly jejího otce psychiatra ke spolupráci se Státní bezpečností, komunistickou tajnou policií. Film Svobodná Čína: Odvaha věřit, na kterém se podílel někdejší kanadský ministr zahraničí David Kilgour, odhaluje příběh dvou lidí, kteří zakusili mučení v čínských pracovních táborech a věznicích za to, že se odmítli vzdát svého přesvědčení.
Všichni tři jmenovaní budou mezi aktéry konference k ústřednímu tématu festivalu, která se ve středu uskuteční v Senátu. Předcházet jí bude tradiční setkání k výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad, který byl před 67 lety násilně zastaven komunisty ovládanou policií. Během festivalu se budou konat také besedy s pamětníky a jejich potomky, které umožní lépe pochopit perzekuci a diskriminaci, jimž byli vystaveni rodinní příslušníci čtvrt milionu vězňů komunistického režimu.
V rámci festivalu bude ve čtvrtek v Národním divadle ministr kultury Daniel Herman slavnostně předávat ocenění Rytíř či Dáma české kultury. Je určeno tvůrcům, kterým totalitní moc zabránila pokračovat v jejich činnosti pro jejich názory a postoje. Tradičním zakončením festivalu bude 1. března bohoslužba ve svatovítské katedrále za popravené, umučené a zemřelé politické vězně. Úplný program festivalu je k dispozici na jeho webu.
Festival proti totalitě bude věnován rodině v době nesvobody
Kultura
22. 2. 2015 16:10
Snímek z filmu Svobodná Čína: Odvaha věřit.
Autor: ČTK Foto: , Youtube