Ben Hur: utopen v záplavě digitálu

Kultura
30. 8. 2016 17:19
Ben Hur.
Ben Hur.

Letošní blockbusterová sezona měla několik očekávatelných taháků. Krotitelé duchů, Suicide Squad nebo Den nezávislosti 2 spíše zklamaly, zatímco očekávání byla naplněna snad jen u nového Star Treku. Předposledním takto očekávaným snímkem byl minulý týden Ben Hur (tím posledním z velkých letních taháků bude zářijový remake Sedmi statečných). Film Timura Bekmambetova měl o to ztíženější pozici, že mu od začátku (tak jako Paulu Feigovi u Ghostbusters) byl předhazován originál. A vyrovnávajte se jedenáctioscarovému trháku.

Film je oproti verzi Williama Wylera trošku pozměněný, ale v zásadě se neodchyluje od příběhu, jak ho známe. V mnohém se dokonce víc podobá zpracování z roku 1925. K nejviditelnějším změnám došlo třeba v tom, že Messala a Ben Hur nejsou jen přátelé, ale rovnou nevlastní bratři, či že hlavní zápornou postavou se stává Pilát Pontský. Ani sám titulní hrdina není jen obětí trmácenou nepříznivými okolnostmi, ale aktivním hybatelem svého osudu. A ano - Ježíšovi je zase po čase vidět do tváře.

Židovský závodník

Juda Ben Hur (Jack Huston) je potomkem významného židovského šlechtického rodu, který je vychováván spolu s adoptivním bratrem Messalou (Toby Kebbell), jenž se stane důstojníkem římské armády. Po bratrském konfliktu je Ben Hur křivě obviněn ze zrady, jeho rodina uvězněna a sám odsouzen k doživotním galejím. Po třech letech veslování na moři se však hrdina vrací do vlasti, naplněný jedinou myšlenkou: pomstít se. V návratu domů mu pomůže obchodník Ilderim (Morgan Freeman), jenž mu vnukne myšlenku, jak pomstu provést - skrze velkolepé závody kvadrig v aréně...

Notoricky známý příběh, který pochází z románu Lewise Wallaceho už z 19. století, se dočkal prvního velkého zpracování poprvé od roku 1959. Nejde o průšvih, hodnotit jej jako samostatný film, nemusel by si vést až tak špatně - ale snad nikdo, kdo snímek zhlédne, se srovnávání neubrání. A v něm letošní verze dostává těžké K. O. Pokud je film starší o sedmapadesát let dramatičtější, napínavější a syrovější, není to pro dnešní tvůrce dobré vysvědčení. Bekmambetov se totiž soustředil především na vizuální stránku, což byla jeho cesta do zkázy.

Sázka na atraktivní vizuál

Na první pohled se na film kouká moc dobře. Výprava je velkolepá, kostýmy oslňující tam, kde oslňující být mají, a naopak na správných místech špinavé a roztrhané. Jenže vzhledem k faktu, že Ben Hur šel do kin i ve formátu 3D, celá rozmáchlejší mizanscéna podléhá diktátu digitalizace - a v ní se utápí. Kdyby tento nedostatek vyvážily alespoň závěrečné závody v aréně, tedy moment, který se v předchozích zpracováních točil dlouhé měsíce a docházelo při nich i k neštěstím jako úmrtí kaskadéra, dalo by se to přehlédnout. Jenže právě závěrečné závody tolik potřebnou dramatičnost postrádají, jsou přespříliš počítačové, takže potěšitelné detaily, jako že čtyřspřeží kočírovali skuteční herci, zcela zanikají.

Naštěstí se docela povedly postavy. Scénář jim sice předepisoval trošku křečovité dialogy, zvlášť titulnímu hrdinovi, ale některé se z řady alespoň trošku vymykají. Platí to i o samotném Ben Hurovi (ještě že tak, chce se dodat). Nepříliš známý Jack Huston (Nejdelší jízda, Noční vlak do Lisabonu) sice nedosahuje ani zlomku charismatu Charltona Hestona, ale je ve své roli uvěřitelný; nenechte se mýlit, u epických velkofilmů to není málo. Kdyby však jeho roli vzal Tom Hiddlestone, jenž byl první volbou tvůrců, než dal přednost Ostrovu lebek, asi by to dopadlo lépe. Totéž platí o Tobym Kebellovi (letos se předvedl ve Warcraftu a loni třeba v hodně špatné Fantastické čtyřce), jeho Messala je zahraný možná šablonovitě, ale přesně. Největší hvězdou je však Morgan Freeman ve vedlejší roličce se zábavným rastafariánským účesem. Zrovna on však nic moc nepředvádí, odehraje svůj standard, ale to je u herce takového formátu pořád dost vysoko.

Režijní chyba

Největší chybou studia MGM nebylo to, že se rozhodlo natočit další remake Ben Hura (znovu připomínám, už oslavovaný Ben Hur z devětapadesátého byl remakem remaku), ale že jeho režii svěřilo Timuru Bekmambetovovi. To je režisér, jehož schopnosti stačí na nenáročné fantasy typu Denní a Noční hlídka nebo na Abrahama Lincolna: Lovce upírů. Ale na podobný velkofilm prostě nemá. Že jsou akční scény až moc digitální, přitom ne napínavé, a naopak klidné scény se zdlouhavě vlečou pod vzletnými frázemi, to jsou jednoznačné chyby režijního vedení a jako takové těžko odpustitelné. Těžko soudit, zda se ještě najde studio, které mu dá stejný budget jako MGM (celkem 100 milionů dolarů), aby natočil podobný spektákl.

Navzdory vší kritice je z letošních velkých remaků Ben Hur na tom stále dobře, zklamání z takových Krotitelů duchů bylo ještě daleko větší. Přesto to neznamená, že nejde o úplně zbytečný film, který kdyby nevznikl, nic by se nezměnilo. Skoro stejně zbytečný jako postava Ježíše Krista v něm - a to je chyba přímo neodpustitelná. Stalo se, vyplácalo 100 milionů, které se budou dohánět těžce (mějme na paměti, že aby se film zaplatil, opravdu nestačí vydělat stejnou částku, kterou do ní vložíte, ale daleko vyšší), a po zhlédnutí film klidně zapomeňte. A zase se nic nezmění.

Autor: David LanczFoto: Outnow.ch

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ