Cannes: Zlatá palma nepřekvapila, ostatní ceny už ano

Kultura
28. 5. 2012 12:00
Vítězové festivalu v Cannes. Zleva Emanuelle Riva, Michael Haneke a Jean-Louis Trintignant.
Vítězové festivalu v Cannes. Zleva Emanuelle Riva, Michael Haneke a Jean-Louis Trintignant.

Podle očekávání získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes snímek Amour (Láska) režiséra Michaela Hanekeho. Rakouský filmař se tak zařadil na krátký seznam tvůrců, kteří vlastní cennou trofej dvakrát. Poprvé zabodoval před třemi lety s dramatem Bílá stuha, nyní ho porota vedená italským režisérem Nannim Morettim vyznamenala za stylově čistý a emocionálně koncentrovaný příběh starého muže, který pečuje o svou umírající manželku.

Zatímco Hanekeho snímek patřil od první chvíle k favoritům soutěže, ocenění dalších titulů tvůrců lze vnímat jako překvapení: italský snímek Reality režiséra Mattea Garroneho získal Vekou cenu a Mexičan Carlos Reygadas bral ocenění pro nejlepšího režiséra za podobenství Post Tenebras Lux. Garroneho temperamentní filmová koláž o prodavači ryb, který propadne televizním reality show, byla novináři i publikem přijata velmi chladně, po premiéře Reygadasova neuchopitelného filmu se dokonce bučelo.

Naopak se očekávalo, že dánský snímek Jagten (Hon) režiséra Thomase Vinterberga dosáhne na jednu z hlavních cen. Nakonec se film, o němž se na festivalu mluvilo nejvíc, musel spokojit "jen" s cenou za nejlepší mužský herecký výkon pro skvělého Madse Mikkelsena. Ten tu hraje muže křivě obviněného dcerou svých nejlepších přátel ze sexuálního obtěžování.

K favoritům patřilo i drama rumunského režiséra Cristiana Mungiu (má doma Zlatou palmu za 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny) Dupa dealuri (Za kopci). Příběh situovaný do komunity bigotních křesťanů nakonec získal cenu za scénář a Cristina Flutur s Cosminou Stratan se podělily o cenu určenou nejlepší herečce. Otázkou je, jak bude k užitku dvěma dívkám, které o herecké dráze zatím neuvažovaly a které si režisér vybral jako autentické typy.

Podobně obsazoval svou sociální tragikomedii The Angel´s Share (Andělský podíl) i britský režisér Ken Loach. Jeho úsměvný snímek o nezaměstnaném mladíkovi, jemuž do života vstoupí whisky a pozitivně ho motivuje, nakonec získal Cenu poroty.

Pro Zlatou kameru udílenou napříč sekcemi debutujícímu režisérovi si šel americký filmař Bent Zeitlin, který už má doma za snímek Beasts Of the Southern Wild (Šelmy jižní divočiny) cenu z festivalu Sundance.

Autor: Darina KřivánkováFoto: Profimedia

Další čtení

Hlavní cenu na benátském festivalu obdržel film Father Mother Sister Brother

Kultura
6. 9. 2025

Frankfurtský rozhlasový symfonický orchestr dnes otevře Dvořákovu Prahu

Kultura
5. 9. 2025
Manželka prezidenta Eva Pavlová (uprostřed) si prohlíží za doprovodu ředitele Pražské paroplavby Pavla Máchy exponáty při otevření prvního Muzea paroplavby v Česku na palubě historického parníku Vyšehrad, 4. září 2025, Praha.

Česko má první muzeum paroplavby. Na parníku. Otevřela ho první dáma

Kultura
Aktualizováno: 4. 9. 2025 16:09

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ