Karol je špičkový sportovec ve skocích do vody. Na krakovské pouti jednou najde mrtvolu zavražděného chlapce, pravděpodobně další oběť Červeného pavouka, děsivého sériového vraha, který se potuluje tajemnými krakovskými ulicemi. Jsou 60. léta, Polsku vládne komunistický režim, doba je temná a ponurá.
Polský thriller Červený pavouk je inspirován příběhem jednoho z nejmladších sériových vrahů na světě. Úzkost probouzí ne kvůli šokujícímu násilí, ale tím, že divákovi propůjčí duši sociopata. Vznikl v polsko-česko-slovenské koprodukci a po premiéře na Febiofestu vstoupil do českých kin 24. března.
"Provokativní Červený pavouk nahlíží hluboko do zákoutí lidské mysli a zkoumá její podivnou schopnost odsuzovat hrůzné zločiny a současně uctívat jejich pachatele," ocenil Dwight Casimere v magazínu The Times Weekly. I další zahraniční recenze byly často pochvalné a na Mezinárodním filmovém festivalu Arras2015 snímek získal Cenu Francouzské asociace kritiků.
Fascinace zlem
Když se Karol (Filip Pławiak) vrací od místa zločinu k ostatním, míjí tuctově vyhlížejícího čtyřicátníka ve tmavém kabátu a v baretu, který nese kožený kufřík. Karola, muž povoláním Veterinář (Adam Woronowicz), zvláštním způsobem přitahuje. Sleduje ho, snaží se k tichému a tajemnému muži dostat co nejblíže. Zároveň se seznamuje s novinářkou a fotografkou Dankou (Julia Kijowska). Karola, pokoušeného láskou a fascinovaného smrtí, čeká nejzásadnější rozhodnutí jeho života...
"Červený pavouk je příběhem o sériovém vrahovi žijícím v komunistické zemi, ve které policie, stát, média či cokoliv jiného uspokojivě nefungovaly... Jde o historicky vůbec první polský film věnující se tématu sériového vraha," říká producentka Agnieszka Kurzydło.
Ponurý thriller režíroval Marcin Koszałka, který k němu zároveň napsal scénář. Jde o jeho hraný debut, jinak režíruje a jako kameraman točí filmy dokumentární. Hlavní postavou jeho prvního dokumentu Takiego pięknego syna urodziłam byla jeho vlastní matka, opakujícím se tématem je u něj smrt a strach z umírání. Jako kameraman se podílel na celovečerních filmech Magdaleny Piekorz Šrámy či Usínání nebo Boryse Lankosze Druhá strana mince.