Podzim přináší českým filmům bohatou účast na mezinárodních festivalech, přehlídkách a trzích. Vede v ní český kandidát na Oscara Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové. Nejvíce českých filmů bude na mezinárodním festivalu v korejském Pusanu, na kterém se do 11. října představí čtyři české snímky, oznámila Denisa Štrbová z Českého filmového centra.
"Tři z nich byly vybrány do soutěžní sekce Flash Forward, která se specializuje na první a druhé filmy mladých talentovaných tvůrců ze zemí mimo Asii. V sekci bude představeno 35 titulů z 29 zemí. Deset z nich bude zároveň soutěžit o diváckou cenu spojenou s finanční odměnou 20 tisíc dolarů (440 tisíc korun)," uvedla Štrbová. Polovina této částky je použita na podporu distribuce vítězného titulu v Koreji a polovina je odměnou režisérovi filmu.
Všechny tři české snímky se dostaly do užšího výběru a budou se o diváckou cenu ucházet. Jsou jimi Fair Play Andrey Sedláčkové, dále německo-česká koprodukce Schmitke v režii Štěpána Altrichtera. Ve světové premiéře festival uvede i slovensko-český film Zdeňka Jiráského V tichu, který zpracovává téma holokaustu nekonvenční filmovou řečí, s důrazem na výtvarnou stylizaci, hudební a zvukovou složku. Jiráský už v Pusanu se svým debutem Poupata získal jednu z hlavních cen.
Koprodukční film Kukuřičný ostrov, který režíroval gruzínský režisér George Ovašvili, vítězný film z letošního karlovarského festivalu a oscarový kandidát za Gruzii, byl vybrán do sekce World Cinema. Jedním z koproducentů bylo i Česko.
Na filmovém trhu Asian Film Market, který se v Pusanu koná od 5. do 8. října, zastupuje evropské filmové profesionály organizace European Film Promotion (EFP), jejímž členem je i České filmové centrum.
European Film Promotion je také iniciátorem přehlídky WestWind, která se koná od 15. do 19. října v Moskvě. Z nominací navržených členy EFP vybrala porota tvořena ruskými filmovými profesionály deset evropských filmů. Českým zástupcem je opět snímek Fair Play z produkce společnosti Negativ.
Už 58. ročník festivalu v Londýně představí od 8. do 19. října snímky Fair Play a Kukuřičný ostrov. Cesta ven Petra Václava se tam objeví v sekci Debate. Vznikl v česko-francouzské koprodukci a vypráví příběh mladých romských manželů, jejichž snaha žít důstojně naráží na mantinely takzvané romské sociální pasti.
V rámci festivalu se koná i několik akcí pro filmové profesionály, mimo jiné i prestižní trh pro nezávislé producenty projektů s rozpočtem nad milion eur. Během dvou dnů organizátoři akce zajistí zástupcům vybraných projektů osobní schůzky z řad více než stovky producentů, investorů a distributorů, kteří do Londýna přijíždějí vyhledávat zajímavé projekty. Za ČR byly vybrány projekty Nabarvené ptáče, jehož producentem je Václav Marhoul, a Learning to Play z produkční společnosti K Film plus.
Od 10. do 19. října se koná festival ve Varšavě, který vybral do soutěže Gottland, povídkový film několika studentů pražské FAMU podle bestselleru Mariusze Szczygiela. V nesoutěžních sekcích se objeví například Andělé všedního dne Alice Nellis a Vejška Tomáše Vorla.
Mezinárodní filmový festival v Haifě bude od 9. do 18. října. Vybral si debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic a Klauny Viktora Tauše.