Film Já, Olga Hepnarová české tvůrčí dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda je natočený s pečlivě odměřovanou a metodickou trpělivostí, napsal americký odborný časopis Variety na svém webu. Téma "vyrovnaného a vážného" životopisu - trauma plynoucí ze šikany v dospívání a zanedbávání rodiči - je podle něj stále aktuální. Snímek, který se věnuje případu poslední ženy popravené v bývalém Československu, byl ve čtvrtek představen na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale.
Filmový kritik časopisu Guy Lodge rovněž chválí "citlivé pojetí frustrované homosexuality Hepnarové" a oceňuje představitelku titulní role, polskou herečku Michalinu Olszańskou, která podle něj hromadnou vražedkyni ztvárnila s "oddanou intenzitou".
Podle Variety je i přes dobré přijetí snímku na Berlinale otázka, zda si film najde své distributory, protože je od začátku až do konce nekompromisně přísný a divákům nedopřeje záblesk "světla či radosti" v krátkém životě hrdinky žijící bez lásky. Trochu tepla do filmu přinesl podle Variety Martin Pechlát v roli staršího muže, s nímž se Hepnarová spřátelí. Část snímku, v němž je Hepnarová starší, též podle Lodge postrádá "drsný, niterný účinek" dřívějších scén s mladší Olgou.I když má film pouze 104 minut, působí poněkud rozvlekle, ačkoli sám zločin Hepnarové - najetí do lidí na chodníku - je líčen s prozaickou úsporností, píše Lodge. Děsivě přesvědčivé jsou podle něj scény ze soudu.
Weinreb a Kazda se také zdají být "přespříliš uneseni" formální střízlivostí svého filmu a výraznou zálibou ve statických záběrech a zvukovém minimalismu, i když i to se v některých scénách osvědčilo, uvádí Lodge. Variety také oceňuje černobílou kameru vytvářející dojem novinářské neutrality a výpravu.
V českých kinech se bude snímek promítat od 24. března.