Čínští filmaři v Česku často a rádi natáčejí filmy i seriály

Kultura
23. 3. 2016 10:23
Z filmu Jen my víme, kde.
Z filmu Jen my víme, kde.

Čínští filmaři se v posledních letech přidali k těm z USA, Německa či severských zemí, kteří si české reálie vybrali za dějiště svých celovečerních i televizních snímků a seriálů. A využívají přitom existence filmových pobídek, umožňujících vrátit producentům pětinu proinvestovaných prostředků.

Například o víkendu skončilo v metropoli natáčení čínsko-českého štábu natáčejícího romantický seriál Peříčko letí do nebe, jehož hlavního hrdinu z řad čínských podnikatelů osud zavede až do Prahy. Půjde o čtyřicetidílný projekt líčící výjimečný příběh Číňana, který se v dobách ekonomických reforem vypracoval z místního podnikatele na mezinárodního byznysmena. Seriál se začal natáčet už loni v listopadu v Číně, do Prahy se tvůrci přesunuli nejen proto, že je nádherným městem, ale i kvůli profesionálnímu filmařskému zázemí, které nabízí. Natáčeli i v Českém Krumlově a Písku.

Loni na podzim v Praze, Plzni, Liberci a Terezíně vznikala osmidílná česko-čínská koprodukce Poslední vízum. Děj vychází ze skutečného životního příběhu velvyslance Cho Feng-šana. Až do své smrti v roce 1997 nikomu neprozradil, že když v letech 1938-1940 pracoval jako čínský konzul na velvyslanectví ve Vídni, zachránil tisíce Židů před koncentračními tábory tím, že jim vydával víza a pomáhal s vycestováním z Evropy. Z desítek českých herců měli největší role Jan Révai a Kateřina Sokolová.

Z filmu Jen my víme, kde.

Čínský list Jing Daily už loni v létě napsal, že Praha získává oblibu značně utrácejících čínských turistů právě díky filmu. Konkrétně šlo o romantický snímek Jen my víme, kde, který se jako vůbec první čínský film odehrává v Praze. Jak deník uvedl, diváci po jeho zhlédnutí básní o pražských uličkách dlážděných kočičími hlavami, kde se natáčel.

Propagace města prostřednictvím filmového plátna není novinkou. Zájem o Česko mezi korejskými turisty vzrostl například díky televiznímu seriálu Milenci z Prahy, který se částečně natáčel v české metropoli v roce 2005. Popularity filmů úspěšně využívají města jako například Paříž či Londýn, kde vznikly úspěšné romantické komedie Půlnoc v Paříži či Notting Hill.

Natáčení v Praze

Filmaři pro zasazení svého příběhu zvažovali více měst, Praha nakonec obstála i v konkurenci Paříže. "V Praze jsme našli naprosto všechno, co jsme hledali. Nejen architekturu a lokace, ale i velmi kulturní prostředí a úžasně organizovanou filmovou infrastrukturu. Filmování pro nás dopadlo skvěle," poznamenal producent filmu Jen my víme, kde Ťiao Aj-min.

V rozhodování producentů sehrály důležitou roli také filmové pobídky, které umožňují filmařům získat zpět pětinu nákladů utracených v ČR. Na realizaci filmu se podíleli také tuzemští tvůrci - architekt Milan Býček či kostýmní výtvarnice Katarína Hollá. Náklady na natáčení v Praze činily 50 milionů korun, více než stočlenný štáb byl tvořen z 60 procent Čechy a ze 40 procent Číňany.

Autor: ČTK Foto: , youtube.com

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ