Třetí část série o roztomilé smolařce, která se zrodila v hlavě spisovatelky Helen Fieldingové, vstoupila ve čtvrtek do českých kin. Právem vzbuzovala obavy, protože po solidní jedničce z roku 2001 přišlo v roce 2004 hodně špatné pokračování S rozumem v koncích. Od té doby nastal na dvanáct let klid, což už je dlouhá doba, která dalším dílům se stejným obsazením neprospívá. Navíc když se ukázalo, že snímek nevznikne podle další knihy Fieldingové. Výsledek ale nakonec očekávání předčil.
Do značné míry za povedenou trojku mohou především autoři scénáře. Pracovala na něm samotná Helen Fieldingová, herečka Emma Thompsonová (která v této branži není úplným nováčkem, napsala třeba scénář k Rozumu a citu podle Jane Austenové nebo Kouzelnou chůvu Nanny McPhee) a Dan Mazer, spoluautor legrácek Sachy Barona Cohena Bruno a Ali G. Společně napsali scénář k netypické romantické komedii, kterou opepřili typicky britským sarkastickým humorem, a proto se na ni dívá nečekaně dobře.
Bridget opět v koncích
Smolařka Bridget Jonesová (Renée Zellwegerová) je stále sama. Nemá chlapa, ale zato zjistí, že bude mít dítě. Problém je, že naprosto netuší, s kým to čeká. Na hudebním festivalu strávila jednu noc s Američanem Jackem (Patrick Dempsey), pár dní poté zase se svou starou láskou Markem Darcym (Colin Firth). A proto opět řeší svůj tradiční problém - zmítá se v pochybách mezi dvěma muži. Oba jsou okouzlující, jenže jeden je sucharský právník, kterého zná už dlouho, a druhý šarmantní matematik, který vymyslel algoritmus kompatibility lásky. A podle tohoto vzorce má budoucnost mezi Bridget a Markem jen osm procent, zatímco s Jackem to je celých 97 procent. To se pak blbě rozhoduje.
Rozhodně je dobře, že tvůrci nesáhli po knižní předloze. Podle ní by Bridget už měla mít po padesátce, vychovávat dvě děti a řešit stárnutí, přičemž Mark Darcy už byl po smrti. Což by byla obrovská chyba. Takhle radši odkráglovali šarmantního Daniela Cleavera (protože Hugh Grant se dalšího natáčení účastnit nechtěl) a Darcyho nechali žít. A udělali rozhodně dobře, Colin Firth je pro tento typ rolí jako stvořený.
Dospělá Bridget Jonesová
Výrazných proměn se dočkala především postava Bridget. Sice je pořád zmatkářka a ve vztazích se jí daří stejně jako v předchozích dílech, ale přece jenom už dospěla. Není ani žádnou boubelkou, ale relativně atraktivní čtyřicátnicí se slušnou kariérou v televizi. Ačkoli s tou atraktivitou to přece jenom není tak žhavé. Její představitelka Renée Zellwegerová v poslední době zaujala nepříliš povedenými plastickými operacemi, které ji změnily k nepoznání, a svým zapíráním zásahu jakéhokoli chirurga si v médiích vysloužila leda tak posměch. Ani ve filmu nevypadá špatně, ale do své roztomilosti z minulých let má hodně daleko - a ani mimické svalstvo už nějak nefunguje.
Kromě Hugha Granta se vrátili všichni herci, kteří zaujali i dřív, a je to jenom dobře. Bridgetini rodiče v podání Gemmy Jonesové a Jima Broadbenta jsou zábavní a cynická gynekoložka Emma Thompsonová ještě víc. Není divu, že když se podílela na scénáři, spoustu hlášek si nechala pro sebe. Humor je totiž další složkou, již lze vyzdvihnout, a v zásadě ani nevadí některé bezzubé či otřepané fórky. Jsou podány v poctivém britském zábalu a lze se jimi dobře bavit - téměř po celou stopáž. Film totiž dosahuje 123 minut, což je přece jenom už trochu hodně. I vtipy se proto film hlásí k původnímu scenáristovi a patrně nejlepšímu současnému tvůrci romantických komedií Richardu Curtisovi (Lásky čas, Láska nebeská, napsal také Notting Hill nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb), ačkoli jim přece jenom chybí ten úšklebek, co by prozrazoval, že Curtis zároveň s Rowanem Atkinsonem dělal na Mr. Beanovi a hlavně brutálně humorné perle Černá zmije. Takové ironie už scenáristé nedosáhli.
Příjemná jednohubka
Dojem z Dítěte Bridget Jonesové asi vyprchá stejně rychle jako kocovina po vypití většího množství Bridgetina oblíbeného chardonnay, ale o filmu stejně jako u kvalitního vína platí, že z něj nebolí hlava. Milý a potrhlý "ženský" snímek s tradičně dobrým soundtrackem, který mohou vidět i chlapi a nic jim to neudělá. Sice asi moc nebudou chápat, co hezouni jako Firth a Dempsey na Renée Zellwegerové vidí, nebudou moc rozumět jejím myšlenkovým pochodům a občas jim poleze na nervy (čistě osobní dojem), ale na jedno zkouknutí to v pohodě zvládnou.