UVNITŘ VIDEO. O prestižní filmové ocenění Oscar v kategorii neanglicky mluvených filmů se za Českou republiku bude podle všeho ucházet snímek Donšajni Jiřího Menzela a ne drama Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Vyplývá to ze seznamu nominací, který dnes zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) původně zařadila do nominací na Oscara příběh o hrdinském činu studenta Jana Palacha, film ale zřejmě nesplnil podmínky soutěže. Ředitel ČFTA Ivo Mathé řekl, že ještě nemá oficiální zprávu k dispozici, rozhodnutí AMPAS prý ale bude respektovat.
Podle podmínek klání nesmí být film před uvedením do kin vysílán v televizi či na internetu. Hořící keř vznikl původně jako třídílná televizní série, zkrácená filmová verze měla v českých kinech premiéru letos v září. ČFTA přitom zařadila filmovou verzi Hořícího keře do hlasování na základě vyjádření právníků, že jde o nové dílo a že zmíněné pravidlo porušeno nebylo.Zástupci AMPAS již dříve prohlásili, že v případě zamítavého rozhodnutí komise by za Česko mohl být nominován film, který se u českých filmových akademiků umístil druhý, tedy Donšajni.
Za Slovensko o Oscara usiluje snímek Miry Fornayové Můj pes Killer, který vznikl ve slovensko-české koprodukci a odehrává se na moravsko-slovenském pomezí. Doposud získal jednu ze dvou hlavních cen Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu, byl oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň, získal ocenění za nejlepší režii na 18. ročníku MFF ve Vilniusu a další ceny má z festivalů v Maďarsku a Rusku.
Nominace v 86. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) budou vyhlášeny 16. ledna 2014 a sošky vítězným filmům předány 2. března v Los Angeles. Oscar putovala naposledy do Česka v roce 1997 za film Kolja. Mezi pět nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary.
Posledním vítězem Oscara za neanglicky mluvený film se v loňském roce stal film Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho, který už měl na kontě Zlatou palmu z Cannes. O rok dříve triumfoval íránský snímek Rozchod Nadera a Simin; napínavé drama Asghara Farhádího.
Kdo dál bojuje ve stejné kategorii jako Češi: Saúdský film Wadjda režisérky Haify Mansúrové je nepokrytě feministickým příběhem malé dívky, která sní o tom, že bude mít vlastní kolo v ultrakonzervativní muslimské zemi, jež ženám spoustu věcí zakazuje. Film, který natočila první saúdskoarabská režisérka, dostal loni cenu na filmovém festivalu v Dubaji a letos v březnu k ní připojil i ocenění v Cannes. * Pro Pákistán představuje film Zinda Bhaag (Uprchnout živý) první aspiraci na Oscara za více než 50 let. Komediální thriller líčí snahu tří mladíků utéct nekonvenčními způsoby z otročiny každodenního života. * Francie do soutěže vybrala film Renoir režiséra Gillese Bourdose. Vysoce oceňovaný film Život Adele, který na filmovém festivalu v Cannes získal Zlatou palmu, nemohl být kvůli termínu uvedení do kin do soutěže vyslán, ale teoreticky by se mohl zúčastnit klání o Oscary v příštím roce. |