Do boje o Oscara jdou za Česko Donšajni, Hořící keř neprošel

Kultura
7. 10. 2013 21:47
Režisér Jiří Menzel s manželkou.
Režisér Jiří Menzel s manželkou.

UVNITŘ VIDEO. O prestižní filmové ocenění Oscar v kategorii neanglicky mluvených filmů se za Českou republiku bude podle všeho ucházet snímek Donšajni Jiřího Menzela a ne drama Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Vyplývá to ze seznamu nominací, který dnes zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) původně zařadila do nominací na Oscara příběh o hrdinském činu studenta Jana Palacha, film ale zřejmě nesplnil podmínky soutěže. Ředitel ČFTA Ivo Mathé řekl, že ještě nemá oficiální zprávu k dispozici, rozhodnutí AMPAS prý ale bude respektovat.

Podle podmínek klání nesmí být film před uvedením do kin vysílán v televizi či na internetu. Hořící keř vznikl původně jako třídílná televizní série, zkrácená filmová verze měla v českých kinech premiéru letos v září. ČFTA přitom zařadila filmovou verzi Hořícího keře do hlasování na základě vyjádření právníků, že jde o nové dílo a že zmíněné pravidlo porušeno nebylo.

Film Agnieszky Hollandové byl z nominace vyřazen.Zástupci AMPAS již dříve prohlásili, že v případě zamítavého rozhodnutí komise by za Česko mohl být nominován film, který se u českých filmových akademiků umístil druhý, tedy Donšajni.

Za Slovensko o Oscara usiluje snímek Miry Fornayové Můj pes Killer, který vznikl ve slovensko-české koprodukci a odehrává se na moravsko-slovenském pomezí. Doposud získal jednu ze dvou hlavních cen Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu, byl oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň, získal ocenění za nejlepší režii na 18. ročníku MFF ve Vilniusu a další ceny má z festivalů v Maďarsku a Rusku.

Nominace v 86. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) budou vyhlášeny 16. ledna 2014 a sošky vítězným filmům předány 2. března v Los Angeles. Oscar putovala naposledy do Česka v roce 1997 za film Kolja. Mezi pět nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary.

Posledním vítězem Oscara za neanglicky mluvený film se v loňském roce stal film Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho, který už měl na kontě Zlatou palmu z Cannes. O rok dříve triumfoval íránský snímek Rozchod Nadera a Simin; napínavé drama Asghara Farhádího.

Kdo dál bojuje ve stejné kategorii jako Češi: Saúdský film Wadjda režisérky Haify Mansúrové je nepokrytě feministickým příběhem malé dívky, která sní o tom, že bude mít vlastní kolo v ultrakonzervativní muslimské zemi, jež ženám spoustu věcí zakazuje. Film, který natočila první saúdskoarabská režisérka, dostal loni cenu na filmovém festivalu v Dubaji a letos v březnu k ní připojil i ocenění v Cannes. * Pro Pákistán představuje film Zinda Bhaag (Uprchnout živý) první aspiraci na Oscara za více než 50 let. Komediální thriller líčí snahu tří mladíků utéct nekonvenčními způsoby z otročiny každodenního života. * Francie do soutěže vybrala film Renoir režiséra Gillese Bourdose. Vysoce oceňovaný film Život Adele, který na filmovém festivalu v Cannes získal Zlatou palmu, nemohl být kvůli termínu uvedení do kin do soutěže vyslán, ale teoreticky by se mohl zúčastnit klání o Oscary v příštím roce. 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ