Do českých kin míří severská detektivka ze série Oddělení Q

Kultura
25. 5. 2016 06:10
Norský filmař Hans Petter Moland.
Norský filmař Hans Petter Moland.

Distribuční společnost Aerofilms uvede 2. června do českých kin dánský thriller Vzkaz v láhvi, který je třetím dílem kriminální série Oddělení Q natáčené podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. Zatímco dvojice protagonistů v něm zůstala neměnná a detektiva ztvárnil opět dánský herec Nikolaj Lie Kaas a jeho asistenta švédský herec Fares Fares, režisérem se po Mikkelu Nørgaardovi stal norský filmař Hans Petter Moland. Ten natočil například filmy Boj sněžného pluhu s mafií a Bezva chlap.

Autorem scénáře byl stejně jako u minulých dílů Žena v kleci (2013) a Zabijáci (2014) Dán Nikolaj Arcel. "Je to film o lidech, které společnost opomíjí a nejraději by na ně zapomněla. Ale samozřejmě je to také zábava a napínavá podívaná. Moderní žánrový film nesvazuje a tenhle příběh skýtal možnost prozkoumat řadu fascinujících témat," komentoval svůj snímek režisér Moland.

Dánský herec Nikolaj Lie Kaas.

Po osmi letech strávených v Severním moři doputuje tajemný vzkaz v láhvi až na stůl kriminálního Oddělení Q, které se specializuje na staré nevyřešené případy. Detektivové jsou vtaženi do temného případu vraždícího psychopata, sektářské víry a unesených dvojic sourozenců, jejichž zmizení nikdo nehlásil.

"Třetí díl Oddělení Q se v Dánsku stal nejnavštěvovanějším domácím filmem posledních 15 let, a není divu. Skvělého scénáře Nikolaje Arcela se tentokrát chopil režisér Hans-Petter Moland, který už nejednou dokázal, že umí pečlivě budované napětí ve vhodnou chvíli zředit suchým humorem. Dynamika vztahu dvou hlavních postav, detektiva Carla Morcka a jeho parťáka Assada, tak dostává nové grády," uvedl o filmu Jan Noháč ze společnosti Aerofilms.

Knihy Jussiho Adlera-Olsena vycházejí v 36 jazycích. Jen v jeho rodném Dánsku se jich prodaly více než dva miliony výtisků. V Německu jejich prodej přesáhl 3,5 milionu. Vzkaz v láhvi získal v roce 2010 významné literární ocenění Skleněný klíč za nejlepší severský detektivní román.

Autor: ČTK Foto: , POLFOTO/HAUERBACH, NTB SCANPIX/Junge, Heiko

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ