Do čínských kin jde romantika z Prahy. Porazila Paříž

Kultura
10. 2. 2015 12:38
Čínský film Prahu zobrazí jako mezinárodní kulturní metropoli, místo setkávání studentů z celého světa (ilustrační foto).
Čínský film Prahu zobrazí jako mezinárodní kulturní metropoli, místo setkávání studentů z celého světa (ilustrační foto).

Do čínských kin přichází první čínský celovečerní snímek natočený v České republice. Má název Jen my víme kde (Somewhere Only We Know) a je dílem oblíbené režisérky Sü Ťing-lej, která napsala scénář, byla koproducentkou a ztvárnila i jednu z rolí. Chystaná premiéra přilákala už koncem roku na profil filmu na sociální síti Weibo téměř dvě miliardy návštěvníků.

Podle Tomáše Svobody z České filmové komise hledali producenti pro natáčení evropskou metropoli, kam by zasadili děj romantického příběhu o dívce, která na studiích v zahraničí objeví minulost své babičky i svou lásku. "Praha obstála v konkurenci Paříže díky filmovým pobídkám Státního fondu kinematografie, které v kombinaci s malebností města přiměly zahraniční štáb natáčet zde," řekl Svoboda.



Výše pobídky činila 7,8 milionů korun; čínští filmaři v Česku utratili téměř 39 milionů. Na filmu se podíleli i čeští tvůrci; 150členný štáb byl z poloviny domácí a tvořili ho i architekt Milan Býček a kostýmní výtvarnice Katarína Hollá.

"Ačkoli se v tomto konkrétním případě nejedná o závratnou zahraniční investici, ukazuje se další potenciál filmů natáčených u nás - propagace Česka v zahraničí. Nejenže tu filmaři utratí peníze za služby a produkty, ale film se prakticky zdarma stane obrovskou reklamou na Prahu. S tím souvisí očekávaný nárůst turismu a příliv peněz například do cestovního ruchu a s ním spojených služeb," komentovala to vedoucí České filmové komise Ludmila Claussová. Připomněla, že zájem o Česko mezi korejskými turisty vzrostl díky seriálu Milenci z Prahy, který se částečně natáčel v české metropoli v roce 2005.

Asijští filmaři tak doplňují ty z Evropy či z Hollywoodu. Úspěch měl například korejský snímek Snowpiercer (Sněhoborec) či snímek stejné provenience Ode To My Father, který bude právě uveden na Berlinale. Kulisy dramatu o korejských mužích, kteří v šedesátých letech minulého století jezdili pracovat do německých dolů, vytvořily industriální lokace Ostravy - Důl Anselm v Landek Parku, Důl Michal, Dolní oblast Vítkovice a cvičná štola ve Staříči.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ