Do kin jde "nevypípaný" dokument o tykadlovém řidiči

Kultura
28. 11. 2013 15:00
Roman Smetana.
Roman Smetana.

Dokumentární komedii o nyní už bývalém olomouckém řidiči autobusu, který přimalovával politikům na plakátech tykadla, představili tvůrci Vít Klusák a Filip Remunda. Do kin vstoupí snímek 12. prosince pod názvem Dobrý řidič Smetana. Scény, které byly v televizní verzi "vypípané", zaznějí v kinech naplno.

Případ Romana Smetany, který byl za malůvky na volebních plakátech odsouzen do vězení, vzbudil zájem. V roce 2010 kreslil politikům tykadla a pod to psal, že jsou lháři, zloději a korupčníci. Žalobci uzavřeli jeho případ až letos; zůstala mu tříměsíční podmínka za to, že se vyhýbal nástupu do vězení.

Podle tvůrců byl základem pro celovečerní film televizní dokument, verze pro kina je však delší a provokativnější. V natáčení pokračovali, protože jeho případ nebyl uzavřen. Dostali se za ním i do věznice, točili při jeho propuštění o Vánocích 2012. Film končí svědectvím poukazujícím na údajnou zpronevěru 66 miliónů Kč, za níž podle Smetanových přátel stojí olomoucká ODS v čele s exministrem Ivanem Langerem. I ten ve snímku hovoří, podle Klusáka ale jeho právníci požadovali, aby byl tento záběr vystřižen.

Romana Smetanu udal jeden z kolegů. Byl souzen manželkou "počmáraného politika" Ivana Langera, neboť poškodil soukromý majetek. Zaplatil škodu 15 tisíc korun, ale další trest odmítl. U soudu řekl, že je jeho náprava vyloučena, a dostal sto dnů "natvrdo". Prezident Václav Klaus mu milost neudělil. Snímek vyrobil Hypermarket Film v koprodukci s Českou televizí.

Dokumentaristé Vít Klusák (vlevo) a Filip Remunda (vpravo) na Smetanovu podporu v říjnu loňského roku přimalovali v Praze na volebním billboardu ODS tykadla senátnímu kandidátovi strany Tomáši Töpferovi.Klusák nejprve kauzu "tykadlového řidiče" sledoval na internetu. V diskusích četl, že je to jen další z řady "sebeupozorňovačů", kteří chtějí v centru pozornosti zůstat co nejdéle. "Zaujalo mě, že uvažoval o obecném rozměru své kauzy - komentoval totiž financování politické reklamy. Zaskočilo mě, že takhle mluví a přemýšlí řidič autobusu," uvedl. A tak mu napsali, že za tím vidí film a s kamerou byli i u toho, když Smetana dostihl premiéra Nečase ve volebním štábu ODS maskován parukou a brýlemi.

"Ještě nikdy jsme netočili s někým tak neovlivnitelným. Roman s námi vlastně nespolupracoval, většina scén vznikla buď náhodou, nebo po velkém prosení, jestli vůbec můžeme na chvíli zapnout kameru," dodal.

Odpůrci kauzy upozorňují, že nejde o svobodu slova, protože obžalovaný nebyl poslán do vězení za malůvky, ale kvůli odmítnutí alternativního trestu. Konkrétně šlo o zametání Olomouce a domácí vězení. V závěrečné scéně filmaři počmárali volební billboard kandidáta na senátora Tomáše Töpfera. "Dnes to vypadá jako hra na rebelii, překvapivě jsme však nebyli pokutováni ani trestně stíháni," řekl Klusák.

"Překvapuje mě, kolik mých známých dává přednost reklamním lžím před svobodou slova. Proč se nám zdá nemožné připsat pod slogan Myslím to upřímně pohádkově zbohatlého Stanislava Grosse, slova Kecáš, Stando," dodal Remunda.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Roman Vondrouš, Michal Kamaryt

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ