Do Prahy míří britský režisér a scenárista Duane Hopkins

Kultura
24. 4. 2016 12:00
Duane Hopkins.
Duane Hopkins.

Oceňovaný britský režisér, scenárista, producent, fotograf a vizuální umělec Duane Hopkins navštíví příští týden Prahu, aby se s diváky podělil o zkušenosti na své veřejné přednášce a uvede dva své celovečerní filmy. V kině Světozor bude 27. dubna od 20.45 promítnut jeho snímek Bypass z roku 2014. O den později bude zájemcům představen film Lepší věci, na projekci naváže vpodvečer master class, oznámila mluvčí akce Zuzana Janáková.

Hopkins bývá popisován jako ústřední představitel vznikající "britské nové vlny". Prosadil se svými krátkými snímky Pole (Field, 2001) a Miluj mě, nebo mě nech o samotě (Love Me Or Leave Me Alone, 2003). Za celovečerní debut, drama Lepší věci (Better Things, 2008), uvedený na festivalu v Cannes, získal řadu cen. Věnuje se též autorské umělecké činnosti v oblasti velkoplošných filmových instalací a produkci filmů jiných tvůrců v rámci vlastní společnosti Third Films.

"Hopkinsův první krátký film Pole z roku 2001 měl premiéru v rámci Týdne kritiky v Cannes. Temný, neemotivní příběh o dospívání na venkově, získal řadu ocenění na festivalech po celém světě. Hopkins na něj v roce 2003 navázal druhým krátkým filmem Miluj mě, nebo mě nech o samotě, který vznikl v programu "Cinema Extreme" pro nové britské filmařské talenty pořádaném televizním kanálem Film 4 a Britskou filmovou radou. Snímek byl oceněn na přehlídce v Edinburghu. Oba tituly získaly celkem přes tři desítky cen," uvedla Janáková.

Hopkins následně napsal a zrežíroval svůj debutový celovečerní film Lepší věci. Jde o mnohovrstevný příběh o lásce, touze a ztrátě u mladých i starších na anglickém venkově. Kritici často zmiňovali využití filmařských technik a vypravěčských postupů, které dokázaly propojit témata jako romantické tužby, příčiny drogové závislosti a existenciální vnímání úzkosti, jež jsou záměrně zasazena do prostředí současného venkova.

Jeho druhý celovečerní snímek Bypass (2014) je příběhem o mladém muži, který patří do anglické pracující třídy. Právě přišel o matku, má se mu narodit syn a nemá peníze. Je nemocný a stupňující tlak okolí jeho nemoc zhoršuje. Tento Hopkinsův film zkoumá generaci, kterou společnost v podstatě obešla a nenechala jí žádné naděje nebo směřování. Hopkinsovi se však daří překonávat klišé, jež se mohou se sociálním realismem často pojit, když využívá řadu stylových prostředků - jako sledování s pomocí ruční kamery nebo surreálné náznaky -, které vytvářejí jedinečnou atmosféru.

Projekt Cinergy, v jehož rámci Hopkins přijede, hostil už rumunského režiséra Cornelia Porumboiua. Dalšími hosty byli norský režisér a scenárista Eskil Vogt a rakouský režisér a scenárista Goetz Spielmann.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Domenico Stinellis

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ